Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Marína Gálisová
.marína Gálisová
V .týždni má na starosti zahraničnú politiku. Venuje sa písaniu a prekladom z angličtiny a španielčiny. Rada rozmýšľa, číta a píše o tom, ako paradoxne, a pritom logicky sa prejavujú ľudské slabé a silné stránky v tzv. veľkom svete. A tiež o minulosti aj o tom, čo všetko zvládne naša nekonečná tvorivosť, iniciatíva, inšpirácia, o nových trendoch, vynálezoch, startupoch. Má zníženú schopnosť rozoznávania tvárí, tak sa na ňu neurazte, keď vás na ulici nespozná. Radšej volajte, hlasy rozoznáva dobre. Rada sa vyskáče na deathmetalovom alebo hardcorovom koncerte. Jej muž hovorí, že je balkánska nátura. Ekrazit.
.posledné
.týždeň

Prebudenie občianskej neposlušnosti?

.marína Gálisová .názory 08.06.2011

Výsledok sčítania vraj bude rozpačitý. Hovorí sa aj o jeho zmarení. Ja sa nazdávam, že výsledok sčítania bude pozitívny: prebudilo ducha občianskej neposlušnosti.

.týždeň

„Nejde vo mně, nejde vo tebe... De vo ty děcka!“

.marína Gálisová .názory 28.04.2011

Keď ide o deti, všetci v sebe nájdeme zásoby mravného rozhorčenia i nadmerné vedomie povinnosti. (Aj postava Bolka Polívku v Kurvahošigutentágu.) Štát ho nachádza predovšetkým – napokon, jednou z jeho úloh je vyhľadávať údajné nedostatky reality a potom ich s veľkou pompou naprávať.

.týždeň

Sme všetci Egypťania?

.marína Gálisová .názory 07.02.2011

Economist ešte pred pár dňami písal, že západní turisti nemusia z Egypta utekať. Vraj majú aj lepšiu možnosť: byť svedkami týchto historických okamihov. Už vtedy, a to sa ešte nezačal pohon na novinárov v Káhire, som z toho mala zmiešané pocity.

.týždeň

Bez ospravedlnenia

.marína Gálisová .názory 25.01.2011

Dvadsiaty štvrtý január 2011, 16.32, moskovské letisko Domodedovo. Samovražedný atentátnik – a možno viacerí atentátnici – tu odpálili nálož, ktorá zabila 35 ľudí, zranila ich 168, z toho takmer 50 zranených je vo veľmi vážnom stave, uvádzajú ruské médiá.

.týždeň

EÚ nefunguje

.marína Gálisová .názory 18.01.2011

Živo si spomínam na časy, tesne pred vstupom Slovenska do Európskej únie, keď tých zopár ľudí, ktorí neboli nadšene za, dostávalo nálepku bláznov. Keď sa vyjadrili, že Európska únia je molochom etatizmu, ktorý reguluje, čo sa len regulovať dá, a čo nereguluje, to regulovať chce, vyslúžili si výsmech.

.týždeň

Assange a jeho bulvár

.marína Gálisová .názory 09.12.2010

Zamýšľať sa nad tým, či je Julian Assange hrdina, je marením času. Nie je to ani Robin Hood, ani spasiteľ sveta. Časť verejnosti ho tak vníma, to však nič nemení na skutočnosti, že je to jednoducho bulvárny vydavateľ.

.týždeň

Koniec červenej Bystrice?

.marína Gálisová .názory 29.11.2010

Banská Bystrica si užila hanby dosť. Pôsobenie primátora Igora Presperína bolo však aspoň hanbou lokálneho charakteru. Potom prišiel Ivan Saktor, a to už aj mnohí pravicovo zmýšľajúci Bystričania dostali pocit, že Presperín bol mierne lepší. Ale iba preto, že nebol neslávne preslávený po celom Slovensku.

.týždeň

Putinov hárem

.marína Gálisová .názory 12.10.2010

Chvíľu som dúfala, že je to hoax. Dvanásť ruských študentiek žurnalistiky vraj nafotilo pikantný kalendár venovaný Vladimírovi Putinovi!

.týždeň

Cthulhu čaká

.marína Gálisová .názory 14.06.2010

Na Slovensku, hoci to vždy tak nevyzerá, nežije až toľko nacionalistov. Možno tu naozaj prevláda oná neslávne preslávená holubičia nátura. Niežeby sme boli načisto mierumilovní, ale v pravej chvíli dáme prednosť domácemu pokoju. A to je dobre, aj keď tejto pravej chvíli často predchádza aspoň formálne zatínanie pästí a prskanie jedovatých slín.

.týždeň

Škoda, že konzervatívci budú vládnuť

.marína Gálisová .názory 13.05.2010

Keď toto píšem, Británia získala novú vládu. Nemyslím, že na Downing Street niekto očakáva môj názor, ale nejako mi nedá.