Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Marína Gálisová
.marína Gálisová
V .týždni má na starosti zahraničnú politiku. Venuje sa písaniu a prekladom z angličtiny a španielčiny. Rada rozmýšľa, číta a píše o tom, ako paradoxne, a pritom logicky sa prejavujú ľudské slabé a silné stránky v tzv. veľkom svete. A tiež o minulosti aj o tom, čo všetko zvládne naša nekonečná tvorivosť, iniciatíva, inšpirácia, o nových trendoch, vynálezoch, startupoch. Má zníženú schopnosť rozoznávania tvárí, tak sa na ňu neurazte, keď vás na ulici nespozná. Radšej volajte, hlasy rozoznáva dobre. Rada sa vyskáče na deathmetalovom alebo hardcorovom koncerte. Jej muž hovorí, že je balkánska nátura. Ekrazit.
.posledné
.týždeň

Sme nárazníkom veľmocí?

.marína Gálisová .časopis .politika

Poľský prezident Andrzej Duda znepokojil západných spojencov. V rozhovore pre Financial Times kritizoval NATO, že považuje Poľsko iba za nárazníkovú zónu, nie za plnoprávneho spojenca. Prečo to hovorí? A ak je nárazníkom Poľsko, čím je celá stredná Európa?

Báseň pre Keitha Richardsa

Báseň pre Keitha Richardsa

.peter Bálik .marína Gálisová .kultúra

Tom Waits napísal báseň o Keithovi Richadsovi. Marína Gálisová ju preložila. „Jeho moč je modrý,“ charakterizuje americký pesničkár gitaristu z The Rolling Stones.

.týždeň

Turecko a jeho vojny

.marína Gálisová .časopis .politika

Turecko sa po desaťmesačnom váhaní rozhodlo, že pristúpi ku koalícii, ktorá pod vedením USA bojuje proti Islamskému štátu. Neprešlo ani pár dní, a už sa ozvali hlasy, že Američania si vybrali zlého spojenca.

.týždeň

Zázrak na skale

.marína Gálisová .časopis .lifestyle

„Je tu strašne veľa zelene a opustených domov,“ hovorí mi animátorka, ktorá je pôvodom z Filipín, má talianske občianstvo, vyrástla v Miláne a do Kalábrie prišla ako vyplašená veľkomešťanka. „Vyzerá to tu ako v divočine.“ Z agentúry jej volali, že ju na stanici vyzdvihne jeden muž – a prišli traja.

Grécko: agónia bez extázy

Grécko: agónia bez extázy

.marína Gálisová .slovensko

Európa márne hľadá energiu razantne riešiť svoje problémy. Voľba ľahšej cesty, hoci aj nereálnej, je trendom dňa. Tak je to aj s Gréckom.

.týždeň

V jednom vreci s ajatolláhmi?

.marína Gálisová .časopis .týždeň v ekonomike

Dohoda s Iránom vzbudila na Západe opatrný optimizmus. Irán sa v médiách čoraz častejšie predstavuje ako takmer normálna krajina, ktorá len čakala na takýto zvonka pochádzajúci impulz – a teraz má šancu stať sa úplne normálnou. Nie sú to však len naše zbožné priania?

.týždeň

Hostia do domu

.andrej Bán .marína Gálisová .časopis .fototéma

Slovensko prijme stovku utečencov zo Sýrie, výhradne kresťanov. Okrem toho poskytne dočasný pobyt piatim stovkám utečencov, ktorých má na svojom území Rakúsko. To je všetko.

Čo vieme o lete MH17

Čo vieme o lete MH17

.marína Gálisová .spoločnosť

Presne pred rokom bolo v Doneckej oblasti kontrolovanej proruskými separatistami zostrelené lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines s 298 ľuďmi na palube. 13. júla 2015 bola zverejnená správa, ktorá obsahuje dôkazy týkajúce sa tragédie.

Guy Verhofstadt, otec nového Grécka alebo otec novej Európy?

Guy Verhofstadt, otec nového Grécka alebo otec novej Európy?

.marína Gálisová .tomáš Prištiak .slovensko

Líder europarlamentných liberálov najskôr zložil Tsiprasa už v prvom kole čírou silou argumentov. Video, ktoré s titulkami uvádzame na našej stránke, sa zaradilo do zlatého fondu parlamentných prejavov bok po boku s virálkami Nigela Farragea – len je v ňom podstate viac zdravého rozumu a menej fanfarónstva.

.týždeň

Európsky sen v rukách Grékov

.marína Gálisová .časopis .téma

Máme za sebou divoký týždeň, keď z Atén do Bruselu a naspäť lietali obvinenia ako strelivo. Je Grécko obeťou zjednotenej Európy? Alebo je ona rukojemníčkou Grécka? Kto koho drží pod krkom?