Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Nezazmluvnenie Borov by bolo bláznovstvo, vyhlásil člen dozornej rady VšZP

.sita .zdravotníctvo

Hlavný lekár Bratislavského samosprávneho kraja Tomáš Szalay za stratami VšZP vidí najmä to, že ide o štátnu poisťovňu, ktorá počúva svojich akcionárov a politikov.

Nezazmluvnenie Borov by bolo bláznovstvo, vyhlásil člen dozornej rady VšZP SITA/Diana Černáková

problémom pri uzatvorení zmlúv na operačné zákroky medzi Nemocnicou Bory a Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) sú peniaze. V diskusnej relácii Karty na stôl týždenníka Plus 7 dní to uviedol člen dozornej rady VšZP a expert Progresívneho Slovenska (PS) na zdravotníctvo Oskar Dvořák. Štátna zdravotná poisťovňa na to podľa neho nemá v rozpočte vyčlenené peniaze. „Loptička je na strane ministerstva zdravotníctva, aby si povedalo, akú zdravotnú starostlivosť chce a ako bude rozdelená medzi univerzitnú nemocnicu a Bory. Bolo by bláznovstvo, keby Bory zostali bez zmluvy," povedal.

V súvislosti s dlhodobými stratami VšZP člen dozornej jej rady povedal, že existuje nerovnosť v platbách. „Štátna poisťovňa dotuje veľké štátne nemocnice a máme tu neefektivity, kauzy, ktoré vybiehajú, a tie treba riešiť," uviedol Dvořák. Najväčší problém však vidí pri tvorbe rozpočtu. „Prijíma sa legislatíva zo dňa na deň, niekedy z mesiaca na mesiac bez toho, aby sme vedeli, aké má vplyvy," zdôraznil. V tomto roku podľa neho VšZP ťahajú do straty najmä výdavky na lieky. „Najväčšie diery vznikajú tým, ako to tu bolo chaoticky riadené," povedal.

Hlavný lekár Bratislavského samosprávneho kraja a kandidát strany Sloboda a Solidarita na zdravotníctvo Tomáš Szalay za stratami VšZP vidí najmä to, že ide o štátnu poisťovňu, ktorá počúva svojich akcionárov a politikov. „Povedia, že týmto štátnym nemocniciam treba zvýšiť platby, lebo nebudú mať na výplaty, tak to poslušná štátna poisťovňa urobí a pošle peniaze do neefektívnych nemocníc," povedal.

Slovenské zdravotníctvo je podľa Szalaya v štádiu klinickej smrti. Zdravotníctvo podľa neho trápi nedostupná zdravotná starostlivosť, nedostatok lekárov či dlhé čakacie lehoty. „V prvom rade treba prevetrať zdravotníctvo ako také, pracuje tam vyše tisíc ľudí a výsledok je taký, aký vidíme," povedal k tomu, čo by ako minister zdravotníctva urobil po parlamentných voľbách ako prvé. Jednotlivé odbory na ministerstvách podľa neho spolu nekomunikujú a pracujú na rovnakých úlohách. Kým podľa Szalaya nebude fungovať samotné ministerstvo, nebude fungovať celý sektor zdravotníctva.

Expert PS na zdravotníctvo Oskar Dvořák od úradníckej vlády Ľudovíta Ódora očakáva, že predstaví stabilizačné opatrenia. „Či už v pláne obnovy alebo aby rozpočet trošku opravila, a to sa týka aj našej najväčšej zdravotnej poisťovne," povedal.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite