Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Zdravotnícke organizácie žiadajú vládu o dlhodobú víziu financovania sektora

.tasr .zdravotníctvo

Inak hrozí pokračovanie krízového stavu, uvádzajú.

Zdravotnícke organizácie žiadajú vládu o dlhodobú víziu financovania sektora SITA/MV SR/Vladimír Benko

dlhodobá vízia financovania zdravotníckeho sektora je nevyhnutný krok k odvráteniu jeho krízového stavu. Upozornili na to viaceré zdravotnícke organizácie, združené v Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR. V otvorenom liste vyzvali vládu, aby bol pre ňu sektor prioritou a nastavila jeho systémové a predvídateľné financovanie na niekoľko rokov dopredu. 

Podotkli, že stav slovenského zdravotníctva je alarmujúci a potrebuje adekvátnu pozornosť a odvahu politických subjektov robiť rázne kroky. „Bez adekvátneho financovania a systémových zmien nepríde zlepšenie pri personálnom nedostatku či optimalizácii siete nemocníc,“ uviedli. Rozhodujúcu úlohu podľa nich zohráva rozpočet na rok 2024. V tejto súvislosti žiadajú vládu o zvýšenie platby za poistenca štátu na úroveň 86 eur, čo predstavuje 6,6 percenta z priemernej mzdy. 

Pretrvávanie súčasného stavu a nedostatočne nastavených podmienok financovania podľa organizácií ohrozuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti a zároveň dostáva poskytovateľov zdravotnej starostlivosti do vážnych finančných problémov. „Situácia, keď je sektor každý rok na pokraji kolapsu a je ho nutné dofinancovať na poslednú chvíľu prostredníctvom zvýšenia platby za poistenca štátu, už nie je udržateľná,“ skonštatovali.  

Zdravotnícka sekcia AZZZ SR deklaruje, že je pripravená viesť s vládou konštruktívny dialóg a spoločne hľadať riešenia, ako sektor dostať z krízy. Patria do nej zástupcovia zamestnávateľov, lekárov, nemocníc a zdravotníckych zariadení, zdravotných poisťovní, farmaceutov či stredných zdravotných škôl. 

Ministerstvo financií SR minulý týždeň v reakcii pre TASR uviedlo, že štátny rozpočet na rok 2024, ako aj rozpočet verejnej správy je v štádiu príprav a jednotlivé priority budú súčasťou rokovaní. „Je preto predčasné hovoriť o konkrétnych detailoch,“ dodali z tlačového odboru rezortu.

Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite