Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Voľby v Nemecku menia vládu. Socialisti po prepade končia, Merkelovej CDU-CSU zrejme vytvorí koalíciu s liberálnou FPD a Zelenými. A hoci krajná AfD narástla, nemecký volič utečencov zvládol.  Štefan Hríb

Čo robí environmentálny ekológ

.martin Mojžiš .veda .humanitas

Odteraz sa bude na tomto mieste striedať seriál .humanitas Antona Vydru s predstavovaním rôznych prírodných vied a ľudí, ktorí sa týmito vedami zaoberajú. Začíname rozhovorom s Petrom Fedorom.

Čo robí environmentálny ekológ MARTIN MOJŽIŠ

čím sa zaoberá environmentálna ekológia?

Uvediem klasický príklad. V roku 1790 sa na titulnej stránke bratislavského časopisu Magyar Hírmondó objavilo varovanie: Pozor, na Bratislavu sa valí obrovský roj kobyliek. Hoci ich Biblia oddávna takto označuje, dnes vieme, že ide o koníky, úplne iný rad hmyzu s neuveriteľnou schopnosťou striedania fáz. V normálnych podmienkach žijú v akejsi pokojnej usadenej fáze, a odrazu – pričom dodnes úplne nevieme prečo a kedy presne – sa začnú transformovať na agresívnu gregarickú fázu. Vznikne roj až päťdesiatich miliárd jedincov s celkovou hmotnosťou asi sedemdesiattisíc ton. Bleskurýchle obsadí územie s rozlohou niekoľko tisíc štvorcových kilometrov a za jeden deň skonzumuje toľko potravy ako všetci obyvatelia New Yorku, Los Angeles, Paríža a Londýna dohromady. Takýto roj sa zo Zakarpatska valil aj na Bratislavu, ľudia sa zabarikádovali v domoch a už sa v duchu rozlúčili s vinicami, ktoré tu prekvitali. Ale vďaka jeho krátkej životnosti napokon všetko „pokapalo“ v Györi. Mimochodom, Biblia obsahuje veľké množstvo zmienok o božích ranách, ktoré nie sú v prírode ničím nezvyčajným. A sme pri biologických inváziách v tom pôvodnom zmysle slova, teda fenoménoch, ktoré aj človeku vytvárajú vrásky na čele. Enviromentálna ekológia je aj vedou o takýchto rizikách a najmä o zmierňovaní ich dopadov.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

prihlásiť predplatiť

.martin Mojžiš .veda
.diskusia
.neprehliadnite