Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Fíni sú majstri sveta. Vyhrali nad favorizovanou Kanadou 3:1.

Newtona si nedáme!

.martin Mojžiš .veda

Po viac ako tristo rokoch sa jeden z najslávnejších nepekných vedeckých sporov preniesol aj k nám do redakcie. Ale my ho zvládneme.

Martin Mojžiš

je to spor o prvenstvo, týka sa objavu diferenciálneho a integrálneho počtu, a sporili sa v ňom Newton s Leibnizom. Anton Vydra napísal pri príležitosti tristého výročia Leibnizovho úmrtia pekný text , v ktorom sa stavia – síce len mierne, ale predsa len zreteľne – na Leibnizovu stranu. Pre filozofa je to prirodzené stanovisko. A čo na to matematici a fyzici?

Asi najkrajšie, čo som kedy k tomto sporu čítal, je kratučká kapitolka v útlej knižke Huygens a Barrow, Newton a Hook od jedného z najväčších matematikov 20. storočia Vladimira Arnoľda. Začnime tým, ako Arnoľd charakterizuje jedného z účastníkov sporu: „Newton už v útlej mladosti sformuloval princíp, podľa ktorého sa musí každý človek rozhodnúť buď nič nepublikovať, alebo publikovať, a potom vložiť všetky sily do boja o prvenstvo.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.martin Mojžiš .veda
.diskusia
.neprehliadnite