Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Čína vyslala na mesiac sondu, ktorá má priniesť vzorky z odvrátenej strany Mesiaca

.tasr .veda

Peking do roku 2030 plánuje dopraviť na povrch Mesiaca aj ľudskú posádku.

Čína vyslala na mesiac sondu, ktorá má priniesť vzorky z odvrátenej strany Mesiaca SITA/Guo Cheng/Xinhua via AP

z čínskeho kozmodrómu Wen-čchang v piatok odštartovala sonda Čchang-e 6, ktorá sa pokúsi získať vôbec prvé vzorky pôdy a hornín z odvrátenej strany Mesiaca a dopraviť ich na Zem. TASR o tom informuje podľa agentúry AP.

Nosná raketa Čchang-čeng 5 YB (Dlhý pochod) odštartovala o 17.27 h miestneho času (11.27 h SELČ) z kozmodrómu na juhočínskom ostrove Chaj-nan. Pristávací modul sa po oblete okolo Mesiaca oddelí od kozmickej lode. Vzorky začne zbierať takmer bezprostredne po pristátí. Neskôr sa opäť spojí s návratovým modulom, aby sa vrátila späť na Zem. Celá misia má trvať 53 dní.

Išlo by o najnovší pokrok čínskeho programu vo výskume vesmíru, v ktorom táto ázijská krajina konkuruje Spojeným štátom, dodáva AP.

Číne sa v januári 2019 ako prvej krajine podarilo uskutočniť pristátie sondy na odvrátenej strane Mesiaca, ktorá je relatívne nepreskúmaná. Táto sonda Čchang-e 4 následne poslala na Zem prvé panoramatické zábery z odvrátenej strany Mesiaca.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite