Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Téma .týždňa: Amputácia Ruska

.týždeň .témy

Je čas dať zbohom snom ruského prezidenta o obnove impéria. Dlhodobo prehliadať Putinov žiaľ za koncom Sovietskeho zväzu bola chyba. Tak, ako si na Slovensku vypestovať jednostrannú závislosť od ruského plynu a ropy.

Téma .týždňa: Amputácia Ruska
9. december 2018 Sabettana, Rusko: Závod Jamal LNG na polostrove Jamal, kde sa vyrába plynový kondenzát pre ázijsko-pacifický a európsky trh. FOTO: SEFA KARACAN/ANADOLU AGENCY/GETTY IMAGES

OBSAH

Ľahká ťažká otázka .štefan Hríb .martin Mojžiš
O našej ruskej rulete s ruským plynom a ropou .šimon Jeseňák
L

Ľahká ťažká otázka

.štefan Hríb .martin Mojžiš .témy

Otázka, či má Západ prestať kupovať od Rusov ropu a plyn, je úplne jednoduchá a zároveň nesmierne zložitá. Ľahká časť otázky sa skrýva v slove či. Odpoveď je, samozrejme, kladná. Ťažká časť otázky sa skrýva v slove ako?

pre čitateľov, ktorí hádam majú nejaké pochybnosti o tom, či je správne odpojiť sa od ruskej ropy a plynu, uveďme pre poriadok niekoľko základných argumentov. Putin vedie ničím nevyprovokovanú a šokujúco brutálnu vojnu proti Ukrajine, pričom Rusko mnoho ďalších krajín (vrátane našej) vyhlásilo za svojich nepriateľov. Putinovo Rusko sa pritom vyhráža použitím jadrových zbraní, čím sa stalo ťažko predvídateľnou a mimoriadne nebezpečnou celosvetovou hrozbou. Jediným spôsobom odvrátenia tejto hrozby je porážka súčasného Ruska, pričom porazené Rusko musí byť buď celkom zbavené jadrového arzenálu, alebo aspoň musia existovať rozumne spoľahlivé záruky nepoužitia týchto zbraní.

Lenže Rusko nemôže byť vojensky porazené na svojom vlastnom území – dôvodom sú práve tie jadrové zbrane (pretože obsadzovanie Ruska by veľmi zvýšilo pravdepodobnosť ich použitia). Vojensky teda môže byť porazené len na cudzom území, napríklad na Ukrajine. Doma musí byť porazené ekonomicky. Nuž, a výrazná ekonomická porážka Ruska nie je možná bez zastavenia alebo drastického obmedzenia dodávok nerastných surovín, najmä ropy a plynu. Ak teda chceme do budúcnosti odstrániť či aspoň otupiť ruskú jadrovú hrozbu, nemáme veľmi inú možnosť, než prestať tú ropu a ten plyn kupovať.

trochu pesimizmu

Lenže svet bez plynu a ropy je dnes

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.posledné
.neprehliadnite