Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Dve hodiny v priamom prenose. Ako to vydržať?

.martin Mojžiš .témy

Matovičova tlačová konferencia „Sputnik V – dosť bolo klamstiev” splnila očakávania. Bola o Sputniku V a aj klamstiev bolo dosť. Až na pár výnimiek to boli v podstate samé klamstvá. Pravda dostala opäť raz poriadne po papuli, aby nakoniec s prehľadom zvíťazila.

Dve hodiny v priamom prenose. Ako to vydržať? ĽUDOVÍT VANIHER/SITA 9. apríl 2021 Bratislava: Podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič počas vyhlásenia, na ktorom informoval o svojej pracovnej ceste do Moskvy.

v roku 1965 vyšla v Londýne vtipná knižka. Volala sa Egyptológovia a napísali ju Kingsley Amis s Robertom Conquestom. Opisuje klub amatérskych záujemcov o staroveký Egypt, ktorých v skutočnosti staroveký Egypt vôbec nezaujíma. Klub potrebujú len na to, aby mali pravidelné stretnutia. Ktoré nemajú. To len svojim manželkám hovoria, že ich majú, pričom v čase stretnutí chodia za frajerkami. A to je celý zmysel klubu.

Napriek rafinovanej organizácii im niekoľkokrát hrozí odhalenie. Fatálny moment prichádza, keď je predseda klubu okolnosťami prinútený ísť do rozhlasovej debaty so skutočným profesorom egyptológie. Odhalenie predsedovej totálnej nekompetentnosti je neodvratné. Napriek tomu ho predseda odvráti. Od začiatku relácie zvolí aktívny až agresívny prístup a profesora zavalí takým množstvom odborných nezmyslov prednášaných s takou suverenitou, že nakoniec vyjde z debaty ako víťaz. Prinajmenšom teda pre poslucháčov, ktorí sa v egyptológii príliš nevyznajú. Čo sú všetci.

Téma .týždňa: Matovičov svet plný klamstiev 

V Británii v roku 1965 to bol prekvapujúci dejový zvrat. Dnes je to v mnohých častiach sveta bežná realita. Ľudia ako Trump a Matovič priviedli techniku agresívnych lží takmer do dokonalosti a stali sa ikonickými reprezentantmi doby mediálne zdatných nekompetetných amatérov. Otázka je, čo to robí s nami, divákmi a poslucháčmi.

stokrát opakovaná lož

Ríšskemu ministrovi propagandy Goebbelsovi je pripisovaný výrok „Stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou”. Slovenskému ministrovi obrany Naďovi je pripisovaná viera v tento výrok. Lebo veď, prečo by inak Naď cítil potrebu v jednej relácii vysloviť takmer stokrát meno Richarda Sulíka? A prečo cítil Matovič potrebu počas jednej tlačovky takmer stokrát vysloviť meno Zuzany Baťovej? Ťažko sa ubrániť dojmu, že nám chcel niečo naznačiť.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite