Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Obnovili sa rokovania medzi Egyptom, Etiópiou a Sudánom o priehrade na Níle

.tasr .svet

Egypt sa obáva, že etiópska megapriehrada zredukuje objem životne dôležitej vody v Níle.

Obnovili sa rokovania medzi Egyptom, Etiópiou a Sudánom o priehrade na Níle unsplash

egypt v nedeľu oznámil, že obnovil rokovania o kontroverznej etiópskej megapriehrade po tom, ako sa v júli dohodol na zmluve po rokoch napätia medzi oboma krajinami. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí a etiópsky premiér Abiy Ahmed sa v júli dohodli, že do štyroch mesiacov uzavrú dohodu.

Obaja lídri sa stretli popri samite najvyšších afrických predstaviteľov z krajín susediacich s vojnou zmietaným Sudánom, ktorí sa snažia ukončiť tento krvavý konflikt.

„V nedeľu ráno sa v Káhire začalo nové kolo rokovaní o Veľkej priehrade etiópskeho znovuzrodenia (GERD), a to za účasti egyptskej, sudánskej a etiópskej delegácie,“ oznámilo egyptské ministerstvo vodných zdrojov a zavlažovania.

GERD v hodnote 4,2 miliardy dolárov je stredobodom regionálneho sporu, odkedy Etiópia v roku 2011 začala s realizáciou tohto projektu, pričom Egypt sa obáva, že sa tým zníži jeho podiel vody z Nílu, vysvetľuje AFP.

Cieľom súčasných rokovaní je dosiahnuť dohodu, ktorá „zohľadní záujmy a obavy všetkých troch krajín“, uviedol egyptský minister pre zavlažovanie Hání Sowílam a vyzval na ukončenie jednostranných opatrení.

Etiópia v júni oznámila začatie štvrtého napúšťania nádrže GERD napriek neustálym námietkam Egypta a niekedy aj Sudánu, ktoré sa nachádzajú na dolnom toku Nílu.

Zdĺhavé rokovania o napúšťaní a prevádzke priehrady od roku 2011 doteraz nepriniesli dohodu medzi Etiópiou a jej susedmi na dolnom toku tejto africkej rieky.

Egypt už dlho považuje priehradu GERD za existenčnú hrozbu, keďže je od Nílu závislý z 97 percent svojej potreby vody.

Priehrada je napriek tomu ústredným prvkom rozvojových plánov Etiópie a vo februári 2022 Addis Abeba oznámila, že po prvýkrát začala vyrábať hydroelektrickú energiu.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite