Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Česko zaradilo moskovského patriarchu Kirilla na svoj sankčný zoznam

.tasr .svet

Česká vláda tak urobila na základe návrhu, ktorý podal minister zahraničných vecí Jan Lipavský.

Česko zaradilo moskovského patriarchu Kirilla na svoj sankčný zoznam SITA/Pavel Bednyakov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

česká vláda v stredu na návrh ministra zahraničných vecí Jana Lipavského schválila zaradenie Vladimira Michajloviča Gunďajeva – moskovského patriarchu Kirilla – na český sankčný zoznam. Lipavský to uviedol po rokovaní vlády, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Patriarcha Kirill na sankčný zoznam patrí, a to práve preto, že vieru nemožno zneužívať na ospravedlnenie zverstiev, ktorých sa ruskí vojaci na Ukrajine dopúšťajú,“ vysvetlil rozhodnutie Lipavský.

Na to, aby mohol byť na tento zoznam niekto zaradený, musí byť podľa neho dôkladne zdokumentovaná činnosť, ktorá narúša alebo ohrozuje územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny.

„Znamená to, že preňho platí zákaz vstupu do ČR a prípadne znemožnenie akýchkoľvek finančných operácií prostredníctvom českých subjektov,“ vysvetlil reálne dôsledky tohto kroku minister.

Opatrenia smerujúce k zmrazeniu majetku má v gescii finančno-analytický úrad ministerstva financií. Ten preveruje, či osoba zaradená na sankčný zoznam disponuje majetkom v ČR. Ak áno, tento majetok jej zmrazí.

Ide o prvú osobu, ktorú Česká republika zaradila na svoj vnútroštátny sankčný zoznam. „Som rád, že sa Česko vracia k sebavedomej zahraničnej politike, ktorá stavia ľudské práva na prvé miesto,“ doplnil minister. Na ďalších návrhoch bude jeho rezort pracovať. Lipavský pripomenul, že moskovský patriarcha je sankcionovaný aj vo Veľkej Británii, Kanade, Litve či na Ukrajine. 

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite