Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Bieloruská prokuratúra žiada desaťročné väzenie pre novinára Prataseviča

.tasr .svet

Zatknutie novinára Prataseviča a spôsob, akým k tomu Bielorusko dospelo, vyvolali medzinárodné pobúrenie a Európska únia v reakcii uvalila na krajinu ďalšie prísne ekonomické sankcie.

Bieloruská prokuratúra žiada desaťročné väzenie pre novinára Prataseviča SITA/Ramil Nasibulin/BelTA pool photo via AP

prokurátori v Bielorusku v piatok požiadali o desaťročný trest odňatia slobody pre disidentského bieloruského novinára Ramana Prataseviča. Toho predvlani zatkli po tom, ako vojenská stíhačka prinútila komerčné lietadlo smerujúce do Litvy pristáť v Minsku.

Dopravné lietadlo Ryanairu, ktoré letelo z gréckych Atén do litovského Vilniusu, odklonili do Minska 23. mája 2021 na príkaz bieloruských orgánov riadenia letovej prevádzky pod zámienkou bombovej hrozby. Bieloruské sily dokonca vyslali spomenutú stíhačku, v zjavnom pokuse o presvedčenie pilotov, aby splnili príkaz úradov. Po pristátí bieloruskí policajti zatkli Prataseviča a jeho ruskú priateľku Sofiu Sapegovú.

Poľsko vyšetrovalo túto udalosť, keďže medzi ďalšími cestujúcimi bolo až 125 poľských občanov. Poľské vyšetrovanie prišlo k záveru, že v lietadle nebola žiadna bomba a bieloruskí bezpečnostní dôstojníci sa v čase letu nachádzali na riadiacej veži v Minsku, kde odovzdali pokyny, aby sa lietadlo otočilo a pristálo.

Pratasevič bol editorom kanálu Nexta na platforme Telegram so sídlom v Poľsku, ktorý zverejňoval videá a informácie o vlne masových protestov vyvolaných znovuzvolením bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka v lete 2020. Novinár, ktorý z Bieloruska odišiel v roku 2019, patril medzi najhľadanejšie osoby v krajine.

Zatknutie Prataseviča a spôsob, akým k tomu Bielorusko dospelo, vyvolali medzinárodné pobúrenie a Európska únia v reakcii uvalila na krajinu ďalšie prísne ekonomické sankcie.

Znovuzvolenie Lukašenka za prezidenta vyvolalo niekoľko mesiacov masívnych protestov. Opozícia výsledok volieb odmietla ako zmanipulovaný. Úrady zareagovali na protesty masívnymi zákrokmi, pričom viac ako 35-tisíc demonštrantov zatkli a mnohých z nich aj zbili. Mnohí opoziční lídri skončili vo väzení alebo museli utiecť z krajiny.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite