Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Rusko požiadalo Čínu o smrtiacu pomoc, myslí si Stoltenberg

.sita .tasr .svet

Rokovania ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho čínskeho partnera Si Ťin-pchinga sa v utorok v Moskve skončili podpísaním dokumentov o strategickej spolupráci.

Rusko požiadalo Čínu o smrtiacu pomoc, myslí si Stoltenberg SITA/Vladimir Astapkovich, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) zaznamenala „nejaké náznaky“, že Rusko pravdepodobne požiadalo Čínu o smrtiacu pomoc na podporu jeho vojny na Ukrajine. V utorok to povedal generálny tajomník aliancie, informuje spravodajský portál CNN.

„Nevideli sme žiadny dôkaz o tom, že by Čína Rusku dodávala smrtiace zbrane, no zaznamenali sme nejaké náznaky, že taká bola požiadavka Ruska, a že je to otázka, o ktorej v Pekingu uvažujú čínske úrady,“ povedal Jens Stoltenberg novinárom počas tlačovej konferencie v Bruseli a varoval, že Čína by nemala Rusku poskytnúť smrtiacu pomoc, pretože by to predstavovalo podporu ilegálnej vojny.

Vyjadrenie šéfa NATO prišlo v čase, keď je čínsky prezident Si Ťin-pching na stretnutí s ruským vodcom Vladimirom Putinom v Moskve. Peking sa pritom od začiatku ruskej vojny pokúšal štylizovať ako nezaujatý. Zároveň však opakuje kremeľské naratívy o tom, že konflikt vyvolalo NATO, odmieta útok označiť za inváziu a podporuje Moskvu i finančne zvyšovaním nákupov palív z Ruska.

Siho trojdňová návšteva Moskvy podľa Stoltenberga naznačuje rozvoj užších väzieb medzi Čínou a Ruskom. „Vidíme, ako sa Čína a Rusko zbližujú vo vojenskej oblasti - spoločné cvičenia, spoločné hliadky, námorné a letecké hliadky, v ekonomickej oblasti a tiež v politickej a diplomatickej oblasti,“ skonštatoval Stoltenberg s tým, že stretnutie v Moskve je súčasťou tohto vzorca.

Rokovania ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho čínskeho partnera Si Ťin-pchinga sa v utorok v Moskve skončili podpísaním dokumentov o strategickej spolupráci. 

Spoločné vyhlásenie najvyšších predstaviteľov Ruska a Číny hovorí o „prehĺbení komplexného strategického partnerstva a koordinácii pre túto novú éru,“ oznámila hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing.

Putin aj Si „zdôraznili, že kríza na Ukrajine by sa mala urovnať prostredníctvom mierových rokovaní.“

„Obe strany sú proti tomu, aby sa ktorýkoľvek štát či zoskupenie štátov usilovalo o zvýhodnené postavenie vo vojenskej, politickej či inej oblasti na úkor legitímnych bezpečnostných záujmov iných krajín, “uviedla Chua.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite