Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Novým čínskym premiérom je Li Čchiang, blízky spojenec Si Ťin-pchinga

.tasr .svet

Li Čchiang, jeden z najvernejších spojencov čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, bol vymenovaný za nového premiéra Číny.

Novým čínskym premiérom je Li Čchiang, blízky spojenec Si Ťin-pchinga SITA/AP Photo/Mark Schiefelbein

li, bývalý líder Šanghajskej strany, ktorý na jar minulého roka dohliadal na tvrdý dvojmesačný lockdown mesta, bol v sobotu parlamentom vymenovaný ako nástupca odchádzajúceho premiéra Li Kche-čchianga.

Li sa stal premiérom krajiny, zodpovedným za druhú najväčšiu svetovú ekonomiku, ktorá momentálne čelí najhorším vyhliadkam za posledné roky. Do funkcie bol nominovaný Si Ťin-pchingom a jednohlasne potvrdený na sobotňajšom slávnostnom zasadnutí čínskeho parlamentu.

Stalo sa tak deň po tom, ako 69-ročný čínsky vodca Si Ťin-pching získal svoj tretí päťročný mandát na výkon prezidentskej funkcie.

Šesťdesiattriročný Li sa preslávil najmä zavedením stratégie nulovej tolerancie covidu, čím dokázal svoju lojalitu voči Si Ťin-pchingovi napriek sťažnostiam obyvateľov na nedostatočný prístup k jedlu, lekárskej starostlivosti a základným službám. 

Ako premiér bude Li poverený oživením stagnujúcej ekonomiky, ktorá sa stále spamätáva z pandémie covid-19 a je konfrontovaná so slabým globálnym dopytom po exporte, pretrvávajúcim zvyšovaním ciel v USA, zmenšujúcou sa pracovnou silou a stárnutím populácie.  

Funkciu preberá v čase oslabujúcej sa autority premiéra a Štátnej rady, čínskeho kabinetu, keďže Si Ťin-pching presúva stále viac právomocí na orgány patriace priamo pod vládnucu Komunistickú stranu.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite