Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Čína oznámila prvý pokles populácie za desaťročia. Nízka pôrodnosť znepokojuce čínskych lídrov

.tasr .svet

Počet obyvateľov v krajine vlani klesol o 850-tisíc.

Čína oznámila prvý pokles populácie za desaťročia. Nízka pôrodnosť znepokojuce čínskych lídrov SITA/AP Photo/Mark Schiefelbein

čína oznámila prvý pokles populácie za ostatné desaťročia, keďže táto krajina starne a pôrodnosť v nej klesá. Národný štatistický úrad v utorok informoval, že Čína mala na konci roka 2022 o 850-tisíc ľudí menej ako v predchádzajúcom roku. Výpočet zahŕňa iba obyvateľstvo pevninskej Číny. Tá má momentálne 1,41 miliardy obyvateľov, pričom vlani prišlo v krajine na svet 9,56 milióna detí a 10,41 milióna osôb zomrelo.

Pokles pôrodnosti v Číne by mohol podkopať plány vládnej komunistickej strany na dosahovanie udržateľného ekonomického rastu založeného viac na spotrebiteľských výdavkoch ako na exporte a investíciách. Vláda strana v roku 1980 zaviedla obmedzenia pôrodnosti, aby zabrzdila rast populácie a zachovala zdroje. Nízka pôrodnosť však začala čínskych lídrov znepokojovať po tom, ako počet obyvateľov Číny v produktívnom veku kulminoval v roku 2011 na úrovni 925 miliónov a začal klesať skôr, ako sa očakávalo.

Organizácia Spojených národov minulý rok odhadla, že svetová populácia dosiahla 15. novembra 2022 osem miliárd a že India v roku 2023 nahradí Čínu ako najľudnatejší štát sveta.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite