Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Rumunsko podporujú okamžité udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ pre Ukrajinu

.sita .svet

Tento status bude podľa francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona sprevádzať plán a bude tiež znamenať, že sa berie do úvahy situácia západného Balkánu a susedstva, najmä Moldavska.

Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Rumunsko podporujú okamžité udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ pre Ukrajinu SITA/LUDOVIC MARIN, POOL VIA AP

francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal svojmu ukrajinskému kolegovi Volodymyrovi Zelenskému, že Francúzsko, Taliansko, Nemecko a Rumunsko podporujú kandidatúru Ukrajiny na členstvo v Európskej únii (EÚ). Informuje o tom televízia CNN.

„Všetci štyria podporujeme status okamžitej kandidatúry na členstvo. Tento status bude sprevádzať plán a bude tiež znamenať, že sa berie do úvahy situácia západného Balkánu a susedstva, najmä Moldavska,“ povedal Macron Zelenskému počas návštevy Ukrajiny, ktorú absolvoval s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom, talianskym premiérom Mariom Draghim a rumunským prezidentom Klausom Iohannisom. 

„Európa je pri vašom boku, zostane tak dlho, kým to bude potrebné, kým sa nedosiahne víťazstvo, ktoré bude svedkom návratu mieru na slobodnej a nezávislej Ukrajine,“ vyjadril sa tiež francúzsky prezident.

Macron tiež povedal, že súčasná potravinová kríza je „priamym následkom vojny vedenej Ruskom“ a vyzval Moskvu, aby „akceptovala, že Organizácia Spojených národov organizuje export obilnín“, čo si vyžaduje zrušenie ruskej blokády, a poskytuje Ukrajine všetky bezpečnostné záruky, aby tieto obilniny mohli odísť z ukrajinských prístavov.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite