Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Putin žiada znížiť riziká používania zahraničného softvéru v ruskej ekonomike

.tasr .svet

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok na zasadnutí Bezpečnostnej rady vyzval, aby sa Rusko usilovalo dosiahnuť suverenitu v oblasti počítačových technológií.

Putin žiada znížiť riziká používania zahraničného softvéru v ruskej ekonomike SITA/Mikhail Metzel, Sputnik

takisto žiadal, aby sa pri digitalizácii ruskej ekonomiky zohľadnili riziká spojené s používaním zahraničného softvéru a vybavenia, informovala agentúra AFP.

"Procesy digitalizácie, ktoré v súčasnosti aktívne prebiehajú v systéme štátnej správy a ruskej ekonomiky a ktoré sme spustili pred niekoľkými rokmi, je dnes potrebné čo najviac chrániť pred každým možným negatívnym vplyvom. A spôsobom, ako túto úlohu dosiahnuť, je prechod na domáci hardvér, technológie, softvér a (s nimi súvisiace) produkty," zdôraznil Putin.

Pripomenul, že v súlade s prijatými rozhodnutiami bude v Rusku od roku 2025 zakázané používať zahraničné informačné bezpečnostné systémy. V záujme posilnenia technologickej suverenity Ruska by preto mala vláda v čo najkratšom čase vytvoriť modernú ruskú základňu elektronických komponentov".

Podľa agentúry AFP Putin na zasadnutí Bezpečnostnej rady informoval aj o tom, že od februára, keď sa začala tzv. špeciálna operácia ruských jednotiek na Ukrajine, sa v Rusku "mnohonásobne zvýšil" počet kybernetických útokov, vrátane komplexných. Tieto útoky prichádzajú z rôznych krajín, ale sú "jasne koordinované", dodal Putin. Zamerané sú na kritickú informačnú infraštruktúru" Ruska - vrátane médií, finančných inštitúcií a vládneho portálu.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite