september 2017. K brehom Portorika, ostrova, ktorý je politicky nezačleneným územím USA, sa blíži mohutný hurikán štvrtej kategórie. Silný vietor rozbíja okná, vzduchom lietajú strechy, metropola San Juan je pod vodou. Po niekoľkých hodinách portorické úrady hlásia prvé obete na životoch. Na ďalší deň už počítajú škody v miliardách dolárov.
Živel zdemoloval stovky domov a prerušil dodávky elektriny na celom ostrove, kde žije približne tri a pol milióna ľudí. Štvrtina obyvateľov stratila na niekoľko dní prístup k pitnej vode, začali sa míňať zásoby potravín aj palív. Pre časté prípady rabovania portorický guvernér vyhlasuje zákaz nočného vychádzania. Americký prezident Donald Trump zase po pár dňoch vyhlásil na Portoriku stav ohrozenia, čo malo tamojšej samospráve umožniť čerpanie financií z federálnych fondov a uľahčiť likvidáciu následkov katastrofy. Lenže oveľa potrebnejšia urgentná pomoc začala viaznuť a na šéfa Bieleho domu sa od ostrovanov z amerického zámorského územia začala valiť vlna kritiky.
„Ako sa k aktuálnemu závratnému číslu dopracovali portorickí úradníci?“
trump pochybenie odmietol
„Zomierame a vy nás zabíjate neschopnosťou. Prosím, zachráňte nás pred umieraním,“ odkázala do Washingtonu koncom septembra minulého roka starostka portorického hlavného mesta San Juan Carmen Yulín Cruzová. Kritizovala americkú administratívu za obmedzenú humanitárnu pomoc, ktorá na ostrov prúdila veľmi pomaly. Tisíckam ľudí totiž aj týždeň po vyčíňaní hurikánu Maria chýbali pitná voda, lieky či iné potreby nevyhnutné pre život.
Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.