Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Námestia, prezident a zranený buvol

.štefan Hríb .stĺpčeky .editorial

Boli to silné dni. Ukázali, kto sme, obe Slovenská sa jasne zadefinovali. A ukázali aj to, že Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú síce pred rokom zavraždili, ale ani smrť ich neumlčala.

Námestia, prezident a zranený buvol Natália Ložeková / natalialozekova.sk

jedno Slovensko sa zadefinovalo na štvrtkových námestiach. Spomienka na dvoch mladých ľudí „rok po“ ukázala, že toto Slovensko nezabudlo. Naopak, je odhodlané dlhodobo pracovať na tom, aby spravodlivosť zvíťazila. A nejde len o počty zúčastnených. Tak ako v rokoch 1989 a 1998, aj teraz vzniká neformálna aliancia mladých ľudí, umelcov, vedcov, ochranárov, osvietených kňazov, farmárov a novinárov, ktorí nastavili svoje tváre a životy a kariéry, lebo nechcú žiť v lži a vážia si slobodu. 

A rovnako ako v rokoch 1989 a 1998, aj teraz pritom vznikajú krásne a hlboké veci. Jedna taká prišla, keď si farmári so slzami v očiach kľakli na zem, a druhá, keď sa otec Jána Kuciaka postavil na tribúnu a spolu s Muzičkou zaspieval pieseň Na kráľovej holi, teda príbeh o svadbe prekazenej smrťou. Keď potom sedel za tribúnou spolu s manželkou a dcérou Máriou, a kúsok od nich stáli pri sebe práve farmári, nebol to pohľad na zlomených ľudí. Bol to pohľad na to najlepšie, čo je v nás.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite