Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Finta, ktorú znovu nevidíme

.štefan Hríb .stĺpčeky .editorial

Minister Richter ostáva vo vláde, hoci dôvody na odchod sú silné – a predsa sa tu vytvára podivná zhoda, že problémom fungujúcej vlády je Danko, nie Fico. Prečo to znovu robíme?

Finta, ktorú znovu nevidíme Natália Ložeková / natalialozekova.sk

zrejme to zapadlo mimo našej málo rozvinutej pamäti. Ale možno si to len nechceme priznať. A  ten neférový postup antireformného predsedu vlády voči koaličným partnerom, amnestovaný médiami aj elitou, má svoj precedens. Jeho aktérom bol reformný Mikuláš Dzurinda.

Ale najskôr dve poznámky – prvá k Dankovi a druhá k Richterovi.

1. Dankov postup pri vypovedaní koaličnej zmluvy aj pri odvolávaní ministra práce bol amatérsky. Vyvolávať dojem odhodlania a sily a potom kvôli zotrvaniu pri zdrojoch vo všetkom ustúpiť, to je najhoršia možná taktika pre akúkoľvek stranu, ktorá chce byť rešpektovaná, o to viac pre historicky sebaznemožnenú SNS. A poľahčujúcou okolnosťou nie je to, že Danko môže byť v koalícii vydieraný korupčnými kauzami, takže nemôže žiadať odvolanie Kaliňáka, len Richtera, a nesmie myslieť vážne svoj odchod z koalície – potom má z politiky rýchlo odísť, nie sa v nej nadúvať.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

prihlásiť predplatiť

.štefan Hríb .stĺpčeky
.diskusia
.neprehliadnite