Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Vláda Andreja Babiša nezískala dôveru. Predseda vlády preto musí podať demisiu. Zeman však Babiša opäť poverí zostavením vlády, pričom aj bez dôvery ho môže dlho držať pri moci.

Mečiarove amnestie a zmysel štátu

.štefan Hríb .stĺpčeky .editorial

Za zrušenie amnestií na únos sa aktuálne vyslovilo veľa renomovaných právnikov a ešte viac zaujímavých osobností. Prečo sa to deje teraz, 19 rokov po ich udelení?

Mečiarove amnestie a zmysel štátu Natália Ložeková / natalialozekova.sk

keď v lete roku 1998 zahládzalo HZDS amnestiami stopy po vlastnom zločine, nebolo jasné, či sa z toho vôbec vyhrabeme. Róbert Remiáš bol zavraždený, podniky, banky aj štátna pokladnica rozkradnuté, verejnoprávne médiá znásilnené a a silové orgány štátu neslúžili občanom, ale zločinnej moci. Viacerí vtedy znepokojene pripúšťali, že Mečiar zmanipuluje voľby a potom zneužije armádu a políciu ako čínski komunisti. Na druhej miske váh bola len statočná pravicová časť opozície a tiež presvedčenie niektorých znalcov, že Mečiar je v skutočnosti zbabelec, a preto si na násilnú konfrontáciu netrúfne.

Napokon sa to v jesenných voľbách podarilo a Mečiar padol. Ale mnohé z neho tu s nami zostalo.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite