Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Prečo nie sme svetoví?

.štefan Hríb .stĺpčeky .editorial

Prípad Veroniky Zuzulovej a Petry Vlhovej je len ďalší z prejavov toho, čo bráni Slovensku v rozlete. Ak sa tu niečo svetové objaví, radšej to ničíme, ako by sme pomohli.

Prečo nie sme svetoví? Natália Ložeková / natalialozekova.sk

minulý týždeň sme natočili .pod lampou o kopách galaxií a superveľkých čiernych dierach (na našom webe bude už vo štvrtok). Ale nebolo to s Jirkom Grygarom. Naším hosťom bol jeho obdivovateľ a nasledovník z Rožňavy Norbert Werner, ktorý sa postupne presadil v holandskom Utrechte a potom aj na prestížnom Stanforde. Tento 35-ročný slovenský vedec sa napríklad podieľa na svetovom objave, o ktorom referoval The Economist hneď vedľa textu o potvrdení Higgsovho bozónu. A viete, čo sa s ním teraz deje? Po rokoch v Amerike sa rozhodol vrátiť, ale keďže na Slovensku nemá podmienky, prijal ponuku z Budapešti, kde dostal veľký grant na vytvorenie svetového vedeckého tímu. A popri tom začal učiť – na Masarykovej univerzite v Brne...

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite