Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Editoriál: 2017

.štefan Hríb .stĺpčeky .editorial

Tento mesiac uplynulo 40 rokov od vzniku Charty ´77. A hoci slávny dokument dávno nezodpovedá dnešným problémom, je s ním spojený postoj, ktorý je práve pre dnešok nevyhnutný.

Editoriál: 2017 Natália Ložeková / natalialozekova.sk

rok 1976 – nehybnosť, beznádej, vedúca úloha komunistickej strany garantovaná ústavou a pre istotu aj ruskými posádkami, cenzúra, väznenie kresťanov aj liberálov, ostnatý drôt a streľba na hraniciach, nevkus, nedostatok, lož a nad tým všetkým Husák garantovaný Brežnevom.

Žili sme tu s pocitom, že to tak bude navždy, že nikdy neuvidíme Viedeň, Rím ani Ameriku, že budeme do smrti jazdiť na hranatých škodách, ladách a dvojtaktných trabantoch, že dovolenka bude prinajlepšom pri Jadrane, raz za desať rokov, s lančmítom a propán-butánom. A že pravdu môžeme tajne počúvať iba na Slobodnej Európe a ORF, u Kryla, Hutku a Karáska, no tu, vo vlastnej krajine, ju môžeme nanajvýš šeptať, nie žiť.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite