Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ako obnoviť EÚ

.filip Minich .spoločnosť .téma

„Nezvyčajná povaha krízy si vyžaduje nezvyčajné riešenia,“ povedala Angela Merkel a zmenila paradigmu, ktorá určovala fungovanie Európskej únie od jej vzniku.

Ako obnoviť EÚ SANDRA STEINS/ POLARIS/ PROFIMEDIA 18. máj 2020 Berlín, Nemecko: Spolková kancelárka Angela Merkel počas konferenčného hovoru s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, s ktorým riešili hlavne spôsob, akým zachrániť ekonomiky krajín Európskej únie zasiahnutých pandémiou koronavírusu.

nemecká kancelárka už Európu vyhrabala z viacerých kríz a zdá sa, že svoju kariéru ide zavŕšiť ďalšou obratnou kľučkou. Návrh na navýšenie rozpočtu EÚ, na ktorom sa dohodla s francúzskym prezidentom Macronom a ktorý následne doplnila Európska komisia, sa inak ani nazvať nedá. Merkelová, tušiac, že by sa dostala pod paľbu kritiky, zmietla zo stola volania po európskych dlhopisoch a namiesto toho navrhla rapídne navýšenie dlhodobého rozpočtu EÚ. V čom je rozdiel? Rozpočet EÚ je pod oveľa väčšou kontrolou a je viazaný na dodržiavanie pravidiel.

posun k federalizácii?

Po novom by mal dosiahnuť namiesto 1,1 bilióna takmer 2 bilióny eur. Peniaze získa EÚ vďaka pôžičke, ktorú vráti o desiatky rokov. Ako? Splácanie by malo využiť kombináciu vyšších príspevkov od členských štátov a nových európskych daní či ciel. Tie by sa vyberali na vonkajšej schengenskej hranici a platili by ich firmy či krajiny, ktoré nie sú v EÚ. Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen hovorí o cle na výrobky z krajín a tovární, ktoré nedodržiavajú ekologické normy, digitálnej dani či cle na plasty.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite