napriek tomu, že sa pápež stal milosrdnou tvárou 1,3 miliardovej katolíckej cirkvi, je zároveň tvrdým reformátorom s nekompromisným postojom ku korupcii a krytiu sexuálnych zločinov. Čo si myslí jezuita Jozef Kyselica a politik František Mikloško o osobnosti a spiritualite pápeža Františka, prečo je východoeurópskou cirkvou František často nepochopený a aký je ich názor na rehabilitáciu odvolaného arcibiskupa Róberta Bezáka?
na návšteve pápeža je zarážajúce, že je to iba druhá niekoľkodňová pastoračná návšteva po Iraku. Irak navštívil na tri dni a rovnako pobudne aj na Slovensku. Porovnávať Irak so Slovenskom by však bolo neadekvátne. Misia v Iraku bola zrejmá a jasná. Slovensko je malá krajina, ktorá nemá závažné problémy ako vojenské konflikty, prenasledovanie. Prečo má pápež taký neobvyklý záujem o našu krajinu?
Kyselica: Keď Sv. Otec František nastupoval do lietadla po svojej návšteve v Iraku, povedal, že ide zakončiť eucharistický kongres do Budapešti a Bratislava je iba dve hodiny cesty odtiaľ. Už tým všetkým otvoril celú tému návštevy Slovenska, hoci sme ešte vôbec nevedeli, o aký druh návštevy pôjde alebo ako dlho návšteva bude trvať. Už predtým nejaké rokovania prebehli a stanovili to, že Sv. Otec príde k nám a mám taký dojem, že ak vezmem podobenstvo z evanjelia o klase, že Slovensko, ktoré je v strede týchto európskych krajín, je ako miesto, kde je potrebné položiť taký klások, ktorý nakvasí potom celé prostredie. Že to vlastne nebude mať význam iba pre Slovensko, ale aj pre všetky okolité krajiny.
Mikloško: Vo chvíli, keď to pápež oznámil v lietadle, tak, samozrejme, som sa na každom kroku stretával s otázkami, čo ho vlastne k tomu viedlo? Aký je zmysel jeho návštevy? A myslím si, že ani do dnešného dňa nevieme celkom uchopiť jej zmysel.
Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.