Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Vladimír Krčméry: Čas môjho pozemského putovania sa kráti

.michal Oláh .rozhovory

Minulý týždeň v Tanzánii tragicky zahynula misionárka Emília Biháriová. V jej práci ju podporoval známy tropický lekár Vladimír Krčméry. Čo si myslí o bezpečnosti humanitárnych projektov? Nebojí sa naďalej pomáhať v Afrike a vládze ešte vôbec?

Vladimír Krčméry: Čas môjho pozemského putovania sa kráti Boris Németh

s Emíliou ste dlhodobo spolupracovali na humanitárnych projektoch. V krátkom čase ide už o druhé tragické úmrtie – v marci na africkom kontinente zahynula humanitárna pracovníčka Danica Olexová. Stávajú sa podobné tragédie častejšie? 

Áno, za posledných dvadsať rokov sme mali štyri tragické udalosti, kde zomreli traja slovenskí lekári a jedna sociálna pracovníčka a etnografička. Zomreli v Keni, v Burundi, v Sudáne a teraz Emily Biháriová v Tanzánii. Všetci boli členovia alebo frekventanti nášho tropicteamu. 

aká bola misionárka Biháriová?

Ona je takmer verný obraz svojho Majstra, učiteľa a svojej lásky – nášho Pána Ježiša, lebo zakúsila opovrhnutie, ohováranie, okradnutie. Len čo postavila školu, ukradli jej ju, len čo postavila kliniku, zhabali jej lieky, len čo opravila kostol, vyhnali ju preč z farnosti. Tri roky sa liečila z Jóbových rán v hlbokom odpustení a hlbokej viere. Keď bola na dne, ešte dokázala posilňovať aj mňa so slovami: „Pán rektor, všetko môžete v Tom, ktorý nás – vás aj mňa – posilňuje“. Počas mojich návštev v Shelui sa vysťahovala zo svojej izby a nasťahovala do biednej chatrče lekárok Zuzky a Katky, ktoré hrdinsky, často bez liekov, zvládali davy pacientov za neuveriteľné tri roky. 

Slovenská dobrovoľníčka Emília Biháriová, ktorá minulý týždeň tragicky zahynula v Tanzánii.TASRSlovenská dobrovoľníčka Emília Biháriová, ktorá minulý týždeň tragicky zahynula v Tanzánii.

nebojíte sa, že smrť vašich lekárov a humanitárnych pracovníkov vyľaká a odradí ďalších potenciálnych záujemcov o prácu v Afrike?

Napriek medializácii prvých troch úmrtí nám po poslednej smrti pribúdali lekári takým tempom, že sme ich nemali kam poslať. Preto sme otvorili nový projekt v Mozambiku a Myanmare. Napriek logike teda máme paradoxne čoraz viac záujemcov, pričom skoro polovica je z Českej republiky a asi pätina zo zahraničia mimo Česka.

„Ona je takmer verný obraz svojho Majstra, učiteľa a svojej lásky – nášho Pána Ježiša. Zakúsila opovrhnutie, ohováranie, okradnutie.“

spravujete vyše tridsať misií na piatich kontinentoch. Je Afrika naozaj nebezpečná, keďže všetci štyria humanitárni pracovníci zahynuli tam?  

Áno, niektoré turistické destinácie sú stále z hľadiska bezpečnosti zlé a horšie ako zlé. Keňa, Juhoafrická republika, Sudán, Kongo (DRC), Stredoafrická republika, Somálsko – teda subsaharská Afrika.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite