Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Jeff Gedmin: Niektoré diskusie v spoločnosti neprebehli, a to dodnes straší

.marína Gálisová .rozhovory .téma

Jeff Gedmin je, ako sám hovorí, srdcom napoly Američan, napoly Európan. Aj pre svoje litovské korene, aj pre to, že roky pôsobil ako riaditeľ Rádia Slobodná Európa. Vie veľa o krízových bodoch dejín a píše aj o tom, ako kultúra pomáha zvládať traumy.

Jeff Gedmin: Niektoré diskusie v spoločnosti neprebehli, a to dodnes straší DENES ERDOS/AP/SITA 15. máj 2024, Banská Bystrica: V nemocnici, v ktorej leží Robert Fico, platia prísne bezpečnostné opatrenia.

slovensko zažíva niečo doteraz neslýchané, zrejme viete, čo sa stalo: prebehol pokus o atentát na premiéra. Je to moment, ktorý môže do veľkej miery predurčiť ďalšie dianie na Slovensku, ale vyvoláva aj pozornosť v zahraničí a takisto ho zneužívajú ruské tajné služby, ktoré v súvislosti s ním šíria hoaxy. Vy ste po dlhom pobyte v Európe zase doma v USA – akú pozornosť tomuto dianiu u nás venujú americké médiá? Zachytila som napríklad článok v New York Times, ktorý rozoberal slovenskú politickú realitu...

O tom, čo sa u vás stalo, americké médiá okamžite informovali a stále informujú. A nielen americké, celkovo anglicky píšuce médiá tú správu ihneď prevzali a ďalej sa ňou zaoberajú. Samozrejme, je tu aj „konkurencia“ iných správ – vojna na Ukrajine, na Strednom východe, nesmieme zabudnúť na ostro sledovaný súdny proces s Donaldom Trumpom a množstvo ďalších tém. Ale ľudia, ktorí sú u nás zvyknutí sledovať medzinárodné dianie, tí to zaregistrovali. Ako to prežívate vy na Slovensku?

bol to obrovský šok – a asi je to aj šok pre zahraničie, nikto to nečakal. Samotný atentát je na jednej strane podľa všetkého činom osamelého jednotlivca, ktorý pôsobí ako človek s problémovým psychologickým profilom. Ale na druhej strane ten pokus o vraždu premiéra v istom zmysle rezonuje s nejakou radikalizáciou celej spoločnosti, ktorá sa výrazne prejavuje už od pandémie. Cítite podobnú radikalizáciu aj v americkej spoločnosti?

To rozhodne. Cítim ju ja osobne, hovoria o nej politológovia, hovoria o nej odborníci na vývoj spoločnosti, hovoria o nej už pár rokov. Je pravda, že na svete nenájdete dve identické krajiny, takže toto prirovnávanie robím len zhruba. Ale polarizácia u nás jednoznačne rastie. Zvyšuje sa napätie, spoločnosť rozdeľujú prejavy sektárstva, aké tu predtým nebolo, a áno, naozaj sa to nedá označiť inak ako radikalizácia. Dá sa povedať, že predtým sme fungovali v spoločnosti, kde sa dalo spoľahnúť na určité zábrany, ale tieto zábrany dnes padajú. Vidieť to na tom, že prejavy, či už ide o slová, alebo o správanie, ktoré sa v minulosti pokladali za extrémne a radikálne, sa tak rozšírili, že prenikli do politického mainstreamu a stali sa jeho pevnou súčasťou.

 

Celý rozhovor si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite