Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Štefan Hamran: Sami si rozvraciame bezpečnosť v štáte

.štefan Hríb .rozhovory .téma

Bol prezidentom policajného zboru, a preto vie o bezpečnosti Slovenska veľmi veľa. Dnes sa obáva, že sa sami vydávame do rúk zločinu a agresora. Štefan Hamran.

Štefan Hamran: Sami si rozvraciame bezpečnosť v štáte boris németh Štefan Hríb a bývalý policajný prezident Štefan Hamran v štúdiu relácie .pod lampou.

slovensko bolo konfrontované s nezvyčajným problémom – na viac ako tisíc adries bol rozoslaný výhražný mail, evakuovalo sa množstvo škôl a iných inštitúcií. Mail prišiel z adresy s ruskou príponou, odosielateľ zatiaľ nie je známy, nebola zvolaná ani Bezpečnostná rada štátu, čo je orgán, kde zasadajú rozhodujúce inštitúcie z hľadiska bezpečnosti. Bola pritom zvolaná proti demonštrantom Za slušné Slovensko, keď sa pred Úradom vlády našli dlažobné kocky, takže jej nezvolanie vyvoláva rôzne otázky. Ale väčšia otázka znie, ako je Slovensko pripravené na tento svet – na bezpečnostné hrozby, čo sa týka vojny na východe, ale aj na kybernetické útoky, hybridnú vojnu. Zavolali sme si k tomu človeka, ktorý v tejto oblasti úspešne pôsobil – bývalého policajného prezidenta Štefana Hamrana. Čo to tých vyše tisíc výhražných mailov bolo – čo sa to vlastne stalo? 

Tá hrozba prišla približne 1500 školám a my sme tušili, že niečo podobné sa v blízkej budúcnosti odohrá. Preto sme začali riešiť bezpečnosť mäkkých cieľov, začali sme presne so školami. Vyčlenili sme na to policajtov a robili sme na školách prieskumy, ako sú na tom s technickou ochranou. K tým vyhrážkam – ak by to bola súčasť hybridnej vojny, nevyzeralo by to inak. Lebo ak paralyzujete bezpečnostné zložky, políciu – policajti musia byť v školách a musia ich evakuovať, nemajú na tých 1500 škôl ani kapacity, na to treba množstvo psov na výbušniny, pyrotechnikov, špecialistov. A tak sa stalo, že hoci prišli tie emaily a už o nich polícia vedela, v niektorých školách bežalo vyučovanie ďalej. Deti sa učili v škole ďalej a niekde – hypoteticky – mohla byť výbušnina. Toto nemožno vytýkať pedagógom, tých sme ešte len chceli v rámci toho projektu vzdelávať a budeme im aj vysvetľovať, aké znaky si majú všímať u mládeže, aby zachytili, či sa radikalizuje. Nemôžem to vytknúť ani policajtom, lebo na to nemajú kapacity, a minister vnútra vyhadzuje odborníkov jedného za druhým. Robí kroky, ktoré smerujú k tomu, že políciu oslabuje. Roky nám vytýkal, že polícia má čoraz menšie počty. My sme začali robiť opatrenia – znížili sme hranicu na 21 rokov, uvoľnili sme niektoré tabuľky, aby sme posilnili výkon, a oni teraz oslabujú tie útvary, ktoré primárne zodpovedajú za boj proti terorizmu. V podstate rozpúšťajú NAKA – mnohí skúsení vyšetrovatelia, ktorí takéto prípady riešili, sú buď v civile, alebo sa chystá ich presun po dvadsiatich rokoch tam, kde začínali – na okresné a krajské riaditeľstvá. Takto sa s terorizmom nebojuje. Toto je presne modus operandi, ktorým oslabujete tie zložky štátu, ktoré zodpovedajú za riešenie, potláčanie takýchto hrozieb.

policajti naraz nemôžu skontrolovať 1500 miest. Ale žijeme v dobe, keď sa takéto útoky dejú medzinárodne a je dôležité, aby tajné služby a bezpečnostné zložky slobodných krajín, ktoré sa útokom bránia, spolupracovali. Lebo spojenecké tajné služby nám vedia v prípade potreby pomôcť. A my sme dali do čela našej tajnej služby človeka, ktorý povedal, že si necháva vyše 100 percent energie na pomstu. Ak sa venuje pomste bývalej koalícii, a ak má taký profil, aký má, budú s nami tajné služby našich spojencov kooperovať? Je taká šanca?

Šanca je v podstate nulová, lebo know-how a citlivé spravodajské informácie si každá krajina chráni. Partneri zo západnej Európy nás už teraz podozrievajú, že citlivé informácie môžeme posunúť ruskej moci. Český premiér zmenil svoj príhovor, keď sa dozvedel, že na samite bude aj Robert Fico. To sú alarmujúce znaky, lebo aj české bezpečnostné zložky vnímajú, že v Slovenskej republike naše orgány, konkrétne polícia, vydá dočasné útočisko, tolerovaný pobyt Arťomovi Marčevskému, u ktorého sú vážne podozrenia, že koná prorusky, lebo takí ako on sa snažia ovplyvniť eurovoľby, korumpujú európskych politikov. 

 

Celý rozhovor si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite