Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Britský spisovateľ Edward Lucas: Urobte si volebný kalendár

.marína Gálisová .rozhovory .téma

Otec Edwarda Lucasa pomáhal československým disidentom. Edward Lucas prišiel prvý raz do Prahy v lete roku 1989, z Poľska mal skúsenosť so živým odporom voči komunizmu. Stred Európy je jeho srdcová záležitosť. Čo sa to v strede Európy deje? A čo nás čaká?

Britský spisovateľ Edward Lucas: Urobte si volebný kalendár JOHN RUSSEL

slovensko má za sebou voľby, ktorých výsledky nemohli potešiť žiadneho demokraticky zmýšľajúceho človeka. Ako keby sme si nevážili slobodu, ktorú sme pred troma desaťročiami nadobudli. Teraz cez víkend však volilo Poľsko – a tam je to nádejnejšie. Edward, čo na výsledky poľských volieb hovoríte?

Poľské výsledky sú dobrá správa. A nie iba preto, že faktické víťazstvo si v týchto voľbách pripísali proeurópske, spoľahlivé, moderne zmýšľajúce politické strany, ale tiež preto, že sa im taký priaznivý výsledok podarilo dosiahnuť v nepriaznivých podmienkach, keď ich protivník hral, ako sa hovorí, s poznačenými kartami. Myslím tým to, že dosiaľ vládnuca strana Právo a spravodlivosť – PiS – zneužívala svoje dominantné postavenie, používala určité médiá ako akési informačné baranidlo a ich prostredníctvom donekonečna opakovala absurdné tvrdenia – napríklad obvinenia na lídra opozičnej strany Donalda Tuska, že je agentom Nemecka. 

Zároveň PiS upravila pravidlá a spôsob počítania hlasov tak, aby skomplikovala Poliakom žijúcim v iných krajinách možnosť voliť, a tiež využívala antikorupčné mechanizmy zákerným spôsobom – na zastrašovanie vedúcich politikov Občianskej platformy a celého opozičného spojenectva. No a napriek všetkým týmto zákerným ťahom PiS prehrala a koalícia opozičných strán fakticky zvíťazila, bude skladať vládu. V Poľsku mala demokracia pre zmenu jeden zo svojich lepších dní. Teraz mi v kútiku mysle znie otázka, či budú demokrati vládnuť lepšie, ako vládli naposledy. Je totiž dôležité nezabudnúť na dôvod, prečo vlastne PiS mohla prevziať moc. 

 

Celý rozhovor si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite