Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Poslanci začali štvrtkové rokovanie diskusiou o ústavnom práve na hotovosť

.tasr .slovensko

Občan má podľa predkladateľov právo na to, aby sa sám rozhodol, či chce platiť v hotovosti.

Poslanci začali štvrtkové rokovanie diskusiou o ústavnom práve na hotovosť SITA/DIANA ČERNÁKOVÁ

poslanci Národnej rady (NR) SR začali 15. deň aktuálnej schôdze diskusiou o návrhu na zakotvenie práva na používanie hotovosti do ústavy. Štvrtok má byť posledným rokovacím dňom 90. schôdze parlamentu.

Právo vykonať platbu za nákup tovarov a poskytnutie služieb v hotovosti má byť súčasťou Ústavy SR, navrhuje skupina poslancov hnutia Sme rodina. Tomuto právu bude zodpovedať ústavné zaručenie vydávania hotovosti ako zákonného platidla. Zákon následne stanoví podmienky a obmedzenia uvedeného práva.

Občan má podľa predkladateľov právo na to, aby sa sám rozhodol, či chce platiť v hotovosti. Deklarovali, že v poslednej dobe sú svedkami rôznych iniciatívnych krokov vedúcich k postupnému obmedzeniu tohto práva. „I z uvedeného dôvodu je zavedenie práva na hotovosť do ústavy jedným zo spôsobov, ako riešiť v prospech spoločnosti akékoľvek pokusy o striktné obmedzenie a konečnú likvidáciu práva platiť v hotovosti, vrátane súvisiaceho práva na súkromie, “vysvetlili v dôvodovej správe.

Hlasovať o všetkých prerokovaných návrhoch majú poslanci vo štvrtok o 17.00 h, čím sa má skončiť 90. schôdza NR SR, ktorá trvá už štvrtý týždeň. Na hlasovaní čakajú poslancov desiatky bodov, keďže naposledy hlasovali v utorok (23. 5.) dopoludnia.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite