Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Cenu európskeho občana za rok 2022 si prevzal Marco Németh

.tasr .slovensko

V predchádzajúcich rokoch cenu za Slovensko získali napríklad Olympiáda ľudských práv, Divadlo z pasáže, fotograf Šymon Kliman, predsedníčka Ligy proti rakovine Eva Siracká, kultúrny a spoločenský zväz Csemadok, bloger Ján Benčík či online platforma Zmudri.

Cenu európskeho občana za rok 2022 si prevzal Marco Németh pexels.com

cenu európskeho občana za rok 2022 si vo štvrtok prevzal za knihu Európa v kocke Marco Németh. Zaradil sa tak medzi 30 laureátov z 27 krajín Európskej únie. V priestoroch Domu Európskej únie v Bratislave mu ocenenie odovzdali europoslanci Vladimír Bilčík a Ivan Štefanec.

„Je všeobecne známe, že vedomosti študentov, ale aj mnohých dospelých na Slovensku sú, čo sa týka Európskej únie, dosť povrchné. Práve preto som sa rozhodol napísať knižku Európa v kocke, ktorá jednoduchým jazykom vysvetľuje zložité súvislosti spoločenstva, ktorého členmi sme aj my,“ načrtol Németh vlani pri oznámení ocenenia.

Európsky parlament každoročne udeľuje Cenu európskeho občana za mimoriadne úspechy alebo výnimočnú angažovanosť v oblasti podpory vzájomného porozumenia a užšej integrácie medzi občanmi členských štátov, cezhraničnej alebo nadnárodnej spolupráce v rámci EÚ, nadnárodnej kultúrnej spolupráce, ktorá prispieva k posilneniu európskeho ducha, za príspevok k projektom, ktoré súvisia s aktuálnym Európskym rokom, či za činnosti, ktoré sú prejavom hodnôt zakotvených v Charte základných práv EÚ. Cenu získava z každého členského štátu aspoň jeden laureát, výnimočne je však možné vybrať viac než jedného laureáta za členský štát.

Návrhy na tohtoročnú cenu je možné predkladať najneskôr do 31. marca. Osobitná pozornosť bude venovaná projektom vyjadrujúcim solidaritu medzi občanmi v Európskej únii aj mimo nej.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite