Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Zomrel akademický sochár Jozef Barinka

.tasr .slovensko

Barinka patril medzi významných tvorcov moderného slovenského sochárstva 20. storočia.

Zomrel akademický sochár Jozef Barinka pexels.com

vo veku 79 rokov zomrel v utorok (21. 2.) akademický sochár Jozef Barinka. TASR o tom informovala rodina zosnulého. Barinka patril medzi významných tvorcov moderného slovenského sochárstva 20. storočia. Do povedomia verejnosti sa dostal aj ako autor kolekcie trofejí pre Slovenský zväz ľadového hokeja.

Barinka pôsobil ako pedagóg na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, bol vedúci ateliéru sochárskej prípravy pre reštaurátorov. Vyučoval aj na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Jeho prvým významným dielom bol pamätník SNP v Malackách, postavený pred základnou školou v roku 1970.

Je tiež autorom sochy Zrod na Beňadickej ulici, pamätnej tabule prof. Juraja Hronca v budove Ekonomickej univerzity na Dolnozemskej ceste, sochy Vladimíra Dzurillu pred hokejovým štadiónom v Ružinove či Pamätníka obetiam komunizmu na Jakubovom námestí a ďalších diel.

Patril k tvorcom, ktorí sa zúčastnili na sochárskych európskych prehliadkach a výstavách. Už ako študent vystavoval v roku 1966 v Antverpách a v Mexiku. Od roku 1975 sa pravidelne zúčastňoval na svetovej prehliadke medailérov FIDEM, vystavoval v poľskej Vroclavi na kolektívnej výstave umelcov krajín V4.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite