Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Kauza Dobytkár pokračuje výpoveďou svedka Mareka Kodadu

.sita .slovensko

Osem fyzických a päť právnických osôb páchalo podľa prokuratúry trestnú činnosť súvisiacu s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok z Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Kauza Dobytkár pokračuje výpoveďou svedka Mareka Kodadu SITA/Pavol Machovič

korupčná kauza známa ako Dobytkár dnes na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici pokračuje výpoveďou svedka a kajúcnika, bývalého šéfa jednej zo sekcií na ministerstve pôdohospodárstva Mareka Kodadu. Obžalovaný na úvod popísal svoj vzťah k obžalovaným, pričom o bývalom generálnom riaditeľovi Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Jurajovi K. sa vyjadril ako o najbližšom priateľovi. Pracovne i osobne pozná dlho aj Ľubomíra K., Martina K., Ľubomíra P., o Norbertovi B. uviedol, že ho pozná len sprostredkovane, ale nebol s ním v kontakte. Na hlavnom pojednávaní dnes chýba polovica obžalovaných, ktorí sa ospravedlnili a zastupujú ich advokáti.

Čiastočne na predošlých pojednávaniach priznal spáchanie trestných činov nepriamej korupcie, respektíve podplácania hlavný obžalovaný veterinár Ľubomír K. Trestné činy prijímania úplatku a legalizácie príjmov z trestnej činnosti poprel. Obžalovaný Ľubomír K. sa obhajoval tým, že prostredníctvom svojej firmy pomáhal vypracovávať žiadosti na PPA. Ľubomír K. vo svojej výpovedi tiež konštatoval, že svoje výpovede v rámci prípravného konania urobil pod nátlakom vo väzbe a v zlom zdravotnom stave.

Vypovedali už aj Martin K. a Ľubomír P., pričom obaja popreli skutky, z ktorých sú obžalovaní. Svoju vinu vo výpovedi poprel aj podnikateľ Peter K., ktorý uviedol, že suma, ktorú mal legalizovať, je vymyslený blud a bankové transakcie podrobne objasnil. Spáchanie akéhokoľvek trestného činu vo výpovedi poprel aj nitriansky podnikateľ Norbert B.

Vinu vo všetkých skutkoch priznal obžalovaný bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor M. Vyhlásenie obžalovaného Viktora M. o vine súd prijal a vyhlásil, že dokazovanie sa v jeho prípade nevykoná a súd bude rokovať iba o výroku o treste, pričom nevylúčil vypočutie tohto obžalovaného. Väčšina ďalších obžalovaných vinu poprela alebo sa odmietla vyjadriť. Jedna z obžalovaných právnických osôb bola súdom vyňatá na samostatné konanie.

Počas dvoch pojednávacích dní vo februári a v marci prečítal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) obžalobu pozostávajúcu z popisu 95 prevažne korupčných skutkov. Osem fyzických a päť právnických osôb obžaloval prokurátor hlavne zo zločinov prijímania úplatku, z obzvlášť závažných zločinov legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zo spolupáchateľstva.

ÚŠP podal v tomto prípade obžalobu ešte v auguste minulého roka na osem fyzických osôb a päť právnických osôb. Konkrétne v kauze korupcie spojenej s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou čelia obžalobe nitriansky podnikateľ Norbert B., finančník Martin K., podnikateľ Peter K., bývalý generálny riaditeľ PPA Juraj K., bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír P., veterinár Ľubomír K., právnik Milan K. a bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor M.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v auguste minulého roka povedal, že kauzy Dobytkár sa týka rozsiahly spisový materiál, ktorý obsahuje 75 zväzkov v rozsahu asi 35-tisíc strán. Len skutková časť obžaloby má v tomto prípade viac ako 100 strán. Trestná činnosť bola podľa prokuratúry spojená s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok z PPA a bola rozdelená do dvoch vetiev. V obidvoch bolo odovzdaných a následne zlegalizovaných niekoľko miliónov eur. Dôkazná situácia je podľa Lipšica v tomto prípade silná. Riaditeľ odboru všeobecnej kriminality ÚŠP Vladimír Kuruc po podaní obžaloby uviedol, že u piatich obžalovaných osôb v prípade uznania viny hrozí prepadnutie majetku. Doplnil, že niektorým hrozia vysoké tresty, ktoré sa blížia k hranici 20 rokov väzenia.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ukončil vyšetrovanie kauzy Dobytkár v júli 2021. Polícia počas vyšetrovania zdokumentovala 95 skutkov. Vyšetrovateľ zároveň vyčlenil obvineného bývalého riaditeľa sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na Ministerstve pôdohospodárstva SR Mareka K. na samostatné konanie.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite