Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

V Banskej Bystrici sa začal súdny proces v korupčnej kauze Mýtnik

.sita .slovensko

Obžalobe v tomto prípade čelia podnikateľ Jozef B. a jeho syn Jozef, bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko K., bývalý predstaviteľ finančnej správy Milan G., podnikateľ Miroslav S. a právnik Martin B.

V Banskej Bystrici sa začal súdny proces v korupčnej kauze Mýtnik SITA/Branislav Bibel Advokát Michal Mandzák

na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici sa dnes začalo hlavné pojednávanie v korupčnej kauze známej ako Mýtnik. Na pojednávanie sa dostavili všetci obžalovaní, je medzi nimi aj podnikateľ Jozef B. a jeho syn Jozef. Pred pojednávaním vyhlásil ich obhajca Michal Mandzák, že bude žiadať súd, aby neotvoril pojednávanie v tejto kauze, kým sa Generálna prokuratúra SR nevysporiada s trestným oznámením, ktoré pre dôvodné podozrenie z legalizácie príjmov z trestnej činnosti podal Mandzák minulý týždeň.

Podľa Mandzáka ide o podozrenie z vytvorenia fiktívneho reťazca, na začiatku ktorého bol obvinený Michal S., ktorý je v kauze Mýtnik kľúčovým svedkom. Na konci reťazca má byť výber hotovosti z bankomatu. Podľa obhajcu táto kauza súvisí s manipuláciou kauzy Mýtnik.

Obžalobe v tomto prípade okrem otca Jozefa B. a jeho syna Jozefa B. mladšieho čelia aj bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko K., bývalý predstaviteľ finančnej správy Milan G., podnikateľ Miroslav S. a právnik Martin B.

Obhajca Jozefa B. Lukáš Trojan namietal zaujatosť prokurátora Ondreja Repu v súvislosti jeho možného vzťahu so svedkami Ľudovítom Makóom a Bernardom Slobodníkom. Prokurátor uviedol, že nevidí a nevidel dôvod na vylúčenie, čo aj súd vzal na vedomie. Námietku vzniesol aj obhajca Mandzák, ktorý namietal nezákonné zloženie senátu. Dôvodom malo byť, že až dnes informovali, že novým členom senátu sa stal sudca Rastislav Stieranka a tiež spôsob jeho určenia do senátu. Tento sudca nahradil sudcu ŠTS Jozefa Šutku, ktorý odišiel od 1. októbra na Najvyšší súd SR. O námietke súd nekonal, nakoľko nebola vznesená bezodkladne a predseda senátu uviedol, že výber sudcu sa uskutočnil pred dvomi mesiacmi.

Pre dohodu o vine a treste nie sú podľa prokurátora splnené podmienky. Dohodu o vine a treste odmietli aj všetci obžalovaní. Prokurátor následne prečítal obžalobu na šesť osôb obžalovaných z piatich skutkov. „Škoda bola vyčíslená počas dokazovania, ktoré sa vykonalo počas vyšetrovania. V tom prvom skutku predstavuje sumu viac ako 45 milión eur,“ uviedol prokurátor po prečítaní obžaloby.

K obžalobe sa postupne vyjadrujú obhajcovia obžalovaných. Advokáti Jozefa B. staršieho k prednesenej obžalobe okrem iného uviedli, že trestné konanie voči ich klientovi je založené jednoznačne na politickú objednávku, doteraz podľa nich neboli zadovážené žiadne objektívne dôkazy, škoda pri prvých dvoch skutkoch nie je správne stanovená a škody nie sú ustálené znaleckým konaním ani skúmaním. Obhajca Mandzák predložil súdu aj tri znalecké posudky, ktoré si dala vypracovať obhajoba.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal ešte vo februári v kauze Mýtnik obžalobu na šesť osôb pre päť skutkov. V jednom prípade ide o porušovanie povinnosti pri správne cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, v ďalšom skutku ide o legalizáciu príjmu z trestnej činnosti, v zostávajúcich troch skutkov ide o zločin prijímania úplatku.

Predmetom obžaloby je obstaranie majetku zo strany štátu v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, pričom nakladanie so štátnymi prostriedkami malo byť neefektívne a nehospodárne. Na toto konanie mala nadväzovať legalizačná schéma, ktorej účelom malo byť zneprehľadnenie finančných tokov prostredníctvom zahraničných entít. S podozrením zo spáchania týchto ekonomických činov úzko súvisia aj dva korupčné delikty. Jeden korupčný skutok sa týka obstarávania majetku na Finančnej správe SR v súvislosti so zákazkami s nízkou hodnotou.

V rámci policajných akcií Mýtnik I až III boli obvinení napríklad podnikatelia Jozef B., Miroslav V., Michal S., ďalej bývalý prezident finančnej správy František I, jeho nasledovníčka Lenka W. alebo bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko K. Obvinenia sa týkajú korupcie pri verejných obstarávaniach na Finančnej správe SR alebo ministerstve financií, alebo ovplyvňovania legislatívnych procesov.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite