Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Výzvu na úpravu paragrafu 363 zatiaľ podpísalo viac ako 9-tisíc ľudí

.sita .slovensko

Podpísať predmetnú výzvu je možné ešte 40 dní, cieľom je získať 15-tisíc podpisov.

Výzvu na úpravu paragrafu 363 zatiaľ podpísalo viac ako 9-tisíc ľudí SITA/Branislav Bibel

výzvu na úpravu paragrafu 363 Trestného poriadku, ktorú iniciovali organizácia Via Iuris a Nadácia Zastavme korupciu zatiaľ podpísalo 9 307 osôb. Vyplýva to z informácií na stránke mojapeticia.sk. Podpísať predmetnú výzvu je možné ešte 40 dní, pričom cieľom je získať 15-tisíc podpisov.

Mimovládky vyzývajú vládu a koaličných poslancov, aby upravili právomoci generálneho prokurátora tak, aby tento paragraf nepomáhal zločincom unikať pred súdom. „Paragraf 363 nesmie slúžiť na to, aby zločinci unikali pred súdom. Ustanovenie § 363 Trestného poriadku je tu s nami už dlhé roky, no preslávil ho až súčasný generálny prokurátor. Maroš Žilinka spravil z § 363 popkultúrny fenomén,“ uviedli pri spustení výzvy organizácie.

Paragraf 363 je výnimočný opravný prostriedok, ktorým generálny prokurátor môže zrušiť právoplatné rozhodnutia v prípravnom konaní v prípade, ak bol porušený zákon, t.j. rozhodnutia, ktoré vydá prokurátor alebo policajt. Podľa oboch organizácií v súčasnosti generálny prokurátor paragraf výrazne nadužíva a obchádza zákaz negatívnych pokynov. „Zákon generálnemu prokurátorovi zakazuje prikázať prokurátorovi, aby niekoho nestíhal alebo neobvinil. Generálny prokurátor to však nepriamo cez 363 robí. Najvyšší súd zároveň vo svojom prelomovom rozhodnutí konštatoval, že generálny prokurátor nemá posudzovať dôkazy, pretože to spadá do právomoci súdov,“ uviedli organizácie.

Generálny prokurátor v tejto súvislosti reagoval, že označovať v prípravnom konaní obvinené osoby za zločincov je neprijateľné a odporuje prezumpcii neviny. „Stíhanie obvineného je možné len zo zákonných dôvodov a zákonným spôsobom, preto je povinnosťou generálneho prokurátora nezákonné rozhodnutia a postupy orgánov činných v trestnom konaní korigovať a tým garantovať zákonnosť,“ zdôraznil Žilinka.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite