Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ceny pohonných látok by sa mali budúci týždeň znížiť, predpokladá analytička

.sita .slovensko

Benzín 95 je drahší o zhruba 35 % ako vlani a benzín 98 o 31 %.

Ceny pohonných látok by sa mali budúci týždeň znížiť, predpokladá analytička SITA/AP Photo/Tom Krisher

slovenskí motoristi by mali budúci týždeň natankovať lacnejšie. Ako uviedla pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová, od polovice júna klesajú svetové ceny ropy, čo bude mať vplyv aj na klesanie cien pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach.

„Z dlhodobejšieho hľadiska ale predpokladáme, že ceny ropy a teda aj ceny benzínu sa budú skôr držať na vyšších úrovniach. Cenu tlačí nahor hlavne nižšia ponuka, keďže tú obmedzuje embargo na ruskú ropu. Treba však ale povedať, že na ropný trh v súčasnosti pôsobia protichodné faktory. Na jednej strane je to nedostatok ropy na trhu a na strane druhej sa do popredia dostávajú obavy z recesie svetovej ekonomiky a z poklesu dopytu po rope. Vývoj teda bude závisieť od toho, ktorý scenár preváži,“ uviedla Glasová.

Podľa údajov Štatistického úradu SR za 27. tohtoročný týždeň ceny benzínu na našich pumpách klesli, čo bolo v súlade s očakávaniami analytikov. Stalo sa tak po tom, ako počas predchádzajúcich týždňov stagnovali alebo rástli. Liter 95-oktánového benzínu sa tak minulý týždeň predával za priemernú cenu až 1,911 eura a na týždňovej báze si odpísal 1,8 %. Cena 98-oktánového benzínu taktiež klesla, a to o 1,7 % na úroveň 2,110 eura za liter. Najvýraznejšie klesli ceny nafty, a to o 2,2 % na priemernú úroveň 1,903 eura za liter.

V medziročnom porovnaní si za benzín a naftu výrazne priplácame. Benzín 95 je drahší zhruba o 35 % ako vlani a benzín 98 o 31 %. Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až takmer o 52 % drahšia ako vlani.

Zhruba od polovice júna sa začala cena ropy Brent znižovať. Postupne klesla z úrovní nad 120 americkými dolármi za barel až pod 100-dolárovú hranicu, ktorú pokorila počas tohto týždňa. Aktuálne tlačia ropu podľa analytičky nadol hlavne obavy z recesie svetovej ekonomiky. Investori sa obávajú predovšetkým plynovej krízy, ktorá by mohla zasiahnuť Európsku úniu a stiahnuť ju do recesie.

Recesia by podľa Glasovej viedla aj k zníženiu dopytu po pohonných látkach, čo tlačí na zlacňovanie ropy. Ďalší dôležitý faktor, ktorý brzdí cenový rast ropy, je podľa nej aj pandemická situácia v Číne a čiastočné lockdowny, ktoré tiež znižujú tamojší dopyt po rope, pričom Čína je najväčším svetovým dovozcom ropy.

„No a do tretice je tu aj ďalší faktor, ktorý môže v nasledujúcom období obmedziť dopyt po rope, a tým je menová politika amerického Fed-u. Očakáva sa totiž, že Fed zintenzívni svoj boj s infláciou, ktorá sa aktuálne v USA nachádza na viac než 40-ročných maximách, a teda výraznejším spôsobom zvýši úrokové sadzby. To, samozrejme, obmedzí nielen infláciu, ale aj ekonomickú aktivitu a dopyt po rope,“ konštatovala Glasová.

Opačným smerom podľa analytičky pôsobia na ceny ropy obavy z nedostatku tejto komodity, čo vyplýva z vojnového konfliktu na Ukrajine a zo zákazu dovozu ruskej ropy. „Predovšetkým na európskom trhu je preto ropy nedostatok,“ uzavrela Glasová.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite