Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Hlavný obžalovaný v kauze Dobytkár Ľubomír Kropil čiastočne priznáva nepriamu korupciu

.sita .slovensko

Osem fyzických a päť právnických osôb páchalo podľa prokuratúry trestnú činnosť súvisiacu s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok z Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Hlavný obžalovaný v kauze Dobytkár Ľubomír Kropil čiastočne priznáva nepriamu korupciu facebook/polícia SR

hlavný obžalovaný v korupčnej kauze známej ako Dobytkár, veterinár Ľubomír K. vyhlásil, že nevyužíva ani jednu z možností urobiť vyhlásenie o svojej vine alebo nevine, a uviedol, že bude vypovedať. Vo výpovedi povedal, že čiastočne priznáva spáchanie trestných činov nepriamej korupcie, resp. podplácania. Trestné činy prijímania úplatku a legalizácie príjmov z trestnej činnosti popiera, preto sa nemôže k skutkom priznať v celosti. Pojednávanie v tejto kauze pokračuje dnes na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici.

Obžalovaný Ľubomír K. hovorí, že prostredníctvom svojej firmy pomáhal vypracovávať žiadosti na Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA). Podľa jeho slov to robil na základe zmlúv pre žiadateľov, ktorých väčšinou doviedol obžalovaný Viktor M., ktorý už priznal vinu vo všetkých skutkoch. „Žiadateľom sme poskytovali reálne služby," konštatoval obžalovaný s tým, že za tieto služby faktúrovali žiadateľom časť cez jeho spoločnosť a časť cez spoločnosť Viktora M.

Ľubomír K. priznal, že za pomoc platil jednému z obžalovaných, bývalému výkonnému riaditeľovi PPA Ľubomírovi P. 1 000 eur mesačne, čo malo byť spolu za obdobie rokov 2012 až 2016 okolo 40-tisíc eur. V tomto priznáva svoju vinu s tým, že on od nikoho úplatky nežiadal. V období 2016 až 2020 už nebol konateľom firmy a bol len sprostredkovateľom, a priznáva, že aj tu odovzdával ďalším ľuďom peniaze, ktoré boli podľa neho legálne zdanené. Obžalovaný sa niekoľkokrát pri čítaní svojej výpovede rozplakal. Po výpovedi k skutkom obžalovaný požiadal zo zdravotných dôvodov o možnosť nezúčastňovať sa na súdnom konaní a uviedol, že využíva svoju možnosť ďalej nevypovedať.

Na pojednávaní v máji priznal vinu vo všetkých skutkoch obžalovaný bývalý hlavný radca regionálneho úradu Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) vo Zvolene Viktor M. Vyhlásenie obžalovaného Viktora M. o vine súd prijal a vyhlásil, že dokazovanie sa v jeho prípade nevykoná a súd bude rokovať iba o výroku o treste, pričom nevylúčil vypočutie tohto obžalovaného. Väčšina ďalších obžalovaných vinu poprela alebo sa odmietla vyjadriť, pričom Ľubomír K. nebol prítomný. Jedna z obžalovaných právnických osôb bola súdom vyňatá na samostatné konanie.

Počas dvoch pojednávacích dní vo februári a v marci prečítal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) obžalobu pozostávajúcu z popisu 95 prevažne korupčných skutkov. Osem fyzických a päť právnických osôb obžaloval prokurátor hlavne zo zločinov prijímania úplatku, z obzvlášť závažných zločinov legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zo spolupáchateľstva.

ÚŠP podal v tomto prípade obžalobu ešte v auguste minulého roka na osem fyzických osôb a päť právnických osôb. Konkrétne v kauze korupcie spojenej s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA) čelia obžalobe nitriansky podnikateľ Norbert B., finančník Martin K., podnikateľ Peter K., bývalý generálny riaditeľ PPA Juraj K., bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír P., veterinár Ľubomír K., právnik Milan K. a bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor M.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v auguste minulého roka povedal, že kauzy Dobytkár sa týka rozsiahly spisový materiál, ktorý obsahuje 75 zväzkov v rozsahu asi 35-tisíc strán. Len skutková časť obžaloby má v tomto prípade viac ako 100 strán. Trestná činnosť bola podľa prokuratúry spojená s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok z PPA a bola rozdelená do dvoch vetiev. V obidvoch bolo odovzdaných a následne zlegalizovaných niekoľko miliónov eur. Dôkazná situácia je podľa Lipšica v tomto prípade silná. Riaditeľ odboru všeobecnej kriminality ÚŠP Vladimír Kuruc po podaní obžaloby uviedol, že u piatich obžalovaných osôb v prípade uznania viny hrozí prepadnutie majetku. Doplnil, že niektorým hrozia vysoké tresty, ktoré sa blížia k hranici 20 rokov väzenia.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ukončil vyšetrovanie kauzy Dobytkár v júli 2021. Polícia počas vyšetrovania zdokumentovala 95 skutkov. Vyšetrovateľ zároveň vyčlenil obvineného bývalého riaditeľa sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na Ministerstve pôdohospodárstva SR Mareka K. na samostatné konanie.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.  

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite