Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Každá strana má biznis pozadie

.martin Mojžiš .marek Vagovič .slovensko

O Ficovi kedysi hovoril, že patril ku kádrom komunistického režimu. Dnes v jeho vláde zastupuje školstvo. Odomykáme rozhovor s Jurajom Draxlerom krátko po nástupe na post ministra.

Každá strana má biznis pozadie Matúš Zajac Od svojich bývalých blogov sa minister nedištancuje. Otázka je, či je to dobré, alebo zlé.

trinásť rokov ste žili v zahraničí a zatiaľ nemáte deti: čo vlastne viete o súčasnom slovenskom školstve?

Hoci som bol dlho preč, z mojich článkov je zrejmé, že som sa živo zaujímal o to, čo sa deje na Slovensku. Vyjadroval som sa k aktuálnemu dianiu, k politike aj k školstvu, vede či výskumu. Vždy, keď som prišiel na Slovensko, stretol som sa s ľuďmi, ktorí sa pohybovali vo verejnom živote.

v akom stave je teda slovenské školstvo?

Pokiaľ ide o regionálne školstvo – materské, základné a stredné školy – jedným z najväčších problémov je príprava pedagógov. Potrebujeme kvalitných učiteľov, to je základ. To znamená ľudí, ktorí sa aj po skončení školy kontinuálne vzdelávajú – no nie tak, že len naháňajú kredity, ako to funguje teraz. Regionálne školstvo treba zároveň lepšie manažovať: potrebujeme kvalitnejšie analytické zázemie, aby sme mali aj kvalitnejšiu dátovú základňu. Mali by sme rozhýbať verejnosť, aby sa viac zaujímala o školy, a tiež spoločensky oceniť dobrých pedagógov.

učitelia hovoria najmä o dvoch problémoch: o neúmernej byrokracii a nedostatku peňazí. Čo chcete robiť s nízkymi platmi učiteľov?

Najskôr k tej byrokracii: je pravda, že učitelia sa sťažujú na neustále papierovanie. Keď som bol štátnym tajomníkom na ministerstve školstva, vytvoril som pracovnú skupinu, ktorá sa má pozrieť na problém byrokracie v tomto rezorte. Momentálne pripravujú nejaké návrhy, pričom sa snažia na problém pozrieť koncepčne.

pokiaľ budete stále len niečo skúmať, pôjde to pomaly a nič sa nezmení. Nemôžete urobiť rázny škrt, alebo vydať nejaké nariadenie ako minister, aby učitelia okamžite pocítili, že došlo k zmene?

Niektoré veci sa dajú urobiť aj rýchlejšie: vydávame napríklad osvedčenia o absolvovaní predprimárneho vzdelávania, ktoré de facto nikto nepotrebuje. Takisto vieme, že je nezmysel zväzovať školy predpisom, že školské jedálne musia podávať dve teplé jedlá denne. Všeobecne však platí, že situácia na každej škole je iná, takže veľa vecí sa nedá urobiť plošne. Preto musíme ísť na to koncepčne.

a čo tie nízke platy učiteľov?

Veľmi ma teší, že sme splnili to, čo sme sľúbili: to znamená zvýšenie platov pedagogických pracovníkov o päť percent. Postupne sa chceme dostať na takú úroveň, aby mali učitelia väčšiu motiváciu učiť, a zároveň zostať v tomto povolaní dlhší čas, aby sa ďalej rozvíjali. Problém však treba vidieť v širšom kontexte: na Slovensku majú všetci nižšie platy ako inde.

lenže českí učitelia majú o 40 percent vyšší nástupný plat ako slovenskí. To je obrovský rozdiel.

My však musíme vychádzať z platov, aké sú všeobecne na Slovensku. Okrem toho, keď sa snažíme zvyšovať platy učiteľov, ostatní pracovníci vo verejnom sektore sa nás pýtajú, čím si to zaslúžili.

tým, že vzhľadom na dôležitosť povolania učiteľa sú trvalo podhodnotení.

To isté vám však povedia aj iní.

čo si o tom myslíte vy ako minister školstva?

Myslím, že učitelia majú byť lepšie ohodnotení. Musíme však vychádzať aj z toho, aká je celková situácia a výška platov na Slovensku. Budem sa však usilovať, aby išlo do školstva oveľa viac peňazí ako doteraz: cez nové dielne, zrekonštruované telocvične alebo zdigitalizovaný obsah. Učitelia si budú môcť prilepšiť aj cez rôzne projekty, ktoré budú financované z eurofondov.

nebolo by viac peňazí na školstvo či zdravotníctvo, keby sa v politike menej kradlo? Napríklad pri obchodovaní s CT prístrojmi. Čo si myslíte o tejto kauze?

Nič špecifické. Nejako podrobne som sa tým nezaoberal. Neviem povedať, ako prebehlo verejné obstarávanie, či bola cena za prístroj primeraná a podobne.

z vašich starších blogov je však zrejmé, že stranu Smer a jej podnikateľské zázemie vnímate dosť kriticky.

Je pravda, že moje blogy o slovenskej politike sú dosť kritické – a to nielen o strane Smer. Či sa to však niekomu páči, alebo nie, táto strana je dlhodobo najstabilnejším prvkom slovenskej politiky. Smer jednoducho nemá alternatívu: ak som sa v minulosti vyjadroval k jeho fungovaniu expresívne, tak to bolo preto, že takáto dominantná strana musí fungovať efektívne, odpovedať na potreby voličov aj krajiny. Okrem toho, každá strana sa vyvíja.

po voľbách v roku 2010 ste v jednom blogu napísali: „Postupom času biznismeni zo Smeru pri pohľade na plný stôl štátnych financií doslova zbesneli.” Koho ste tým mysleli?

Každá veľká politická strana má biznisové pozadie, žije v nejakom obchodnom prostredí. Vždy si však treba dávať pozor, aby toto pozadie stranu nepohltilo. Keďže v danom okamihu som mal obavy, že niečo podobné sa môže stať aj Smeru, vyjadril som to takýmto expresívnym spôsobom. Na druhej strane, keď som sa stretol s niekým z prostredia Smeru, vedeli sme hovoriť o problémoch slovenskej politiky konštruktívne. Ako vidíte, napriek mojim starším výrokom som dostal ponuku vstúpiť do vlády.

ste si istý, že biznis pozadie Smer nepohltilo?

Určite nie.

čo nahrávka hlasu podobného Ficovi, alebo sponzorská zmluva Flašík – Blaško?

Vôbec neviem, do akej miery môže byť tá nahrávka pravdivá, takže sa k tomu neviem vyjadriť.

o podnikateľoch blízkych Smeru ste však v podstate povedali, že je to banda skorumpovaných zlodejov. Zároveň ste zapochybovali, či sa to môže v budúcnosti zmeniť: „Čo bude po ďalších voľbách? Dokáže sa Smer aspoň čiastočne zreformovať? Zrejme ťažko. Vrchné etalóny strany sú prelezené mimoriadne bezškrupulóznymi ľuďmi.” Ako dnes môžete sedieť vo vláde Smeru? Nie je to tak trochu oportunizmus?

Ja som prostredie Smeru nikdy neoznačil tak, ako hovoríte. Okrem toho, táto strana jednoznačne vyhrala voľby v roku 2012, takže je zrejmé, že dostala širokú spoločenskú podporu a dôveru verejnosti. Zo Smeru sa tak stal stabilný politický subjekt: je dobré, že strana išla do vlády, pretože stabilita musí zostať zachovaná.

aký vplyv majú oligarchovia na stranu Smer?

Myslím, že v strane Smer je dominantným prvkom jej predseda a premiér. Strana funguje tak, ako má, stojí za programovým vyhlásením vlády.

o Robertovi Ficovi ste v roku 2007 napísali, že patril k „mladým hýčkaným kádrom predošlého režimu”. Zdá sa, že ani o svojom šéfovi nemáte najlepšiu mienku.

Na toto si vôbec nepamätám. Pochybujem, že som to takto povedal, museli by ste mi ukázať celý text. Roberta Fica som vždy rešpektoval ako politickú osobnosť. Je to veľmi citlivý komunikátor a mimoriadne pracovitý človek. Často z neho vyrábajú politika, ktorý je populárny len preto, že veľa sľubuje. Nie je to však tak: Fico je veľmi schopný organizátor, ktorý počúva voličov.

v roku 2007 ste v inom blogu porovnávali politiku Smeru s politikou Kremľa. O Putinových ľuďoch ste napísali, že na rozdiel od ľudí blízkych špičkám Smeru to nie je „hŕstka hlupákov obklopujúca sa ďalšími hlupákmi s jediným cieľom: chvíľku si povládnuť.” Smer sa odvtedy personálne veľmi nezmenil: keď to bola pred siedmimi rokmi hŕstka hlupákov, tak teraz je to čo?

Teší ma, že moje články sú také populárne, že idete aj sedem rokov dozadu. (Smiech.)

pôjdeme aj ďalej.

Môžem len zopakovať, že mi vždy záležalo na tom, aby fungoval Smer ako štandardná politická strana. A občas som to vyjadril pomerne expresívne. Určite dnes nebudem alibisticky tvrdiť, že som to myslel inak. Teraz už funguje Smer štandardne: som rád, že mám dôveru premiéra Fica, ktorý mi dal šancu pracovať na vládnej politike.

o prvej vláde Roberta Fica ste napísali aj to, že nerobila nič koncepčné pre krajinu: „Strana papalášov sa zameriavala na arogantné gestá ako predvolebné umiestnenie megasochy ‚kráľa‘ Svätopluka na hradné nádvorie.” Za tento výrok vás asi Dušan Jarjabek alebo Ján Podmanický z takzvaného národno-konzervatívneho krídla Smeru nepochvália.

Na tú sochu mám iný názor, ktorým sa netajím.

zrejme ste zaregistrovali, že časť Smeru odmietla Juraja Kalinu na post šéfa ÚPN s argumentom, že je príliš vyhranený k obdobiu slovenského štátu. Poslanec Podmanický napísal aj doslov k oslavným básňam o Jozefovi Tisovi. Nemáte s tým problém?

V tom ma trochu preceňujete, nesledujem až tak podrobne vnútorný život a diskusie v Smere.

ale nejaký názor na tieto otázky máte.

Aj ja sa považujem za vlastenca, ale modernejšieho razenia. Za dôležité považujem, aby sme sa príliš nevracali do minulosti a operovali rôznymi sochami. Samozrejme, každý národ by mal mať aj svoje historické symboly. Rozvíjajme však to, čo je dnes – vážme si a vyzdvihujme napríklad vedcov, a nie umelé historické postavy.

teraz jeden citát, ktorý nepatrí vám: „Domnievam sa, že politik môže hovoriť pravdu a žiť v súlade so svojím svedomím.” Podpísali by ste to?

Samozrejme, že politik by mal žiť v súlade so svojim svedomím. Pod to sa môžem podpísať.

je to jeden z najznámejších citátov Václava Havla, o ktorom ste povedali, že je majster floskulí. Po jeho pohrebe – navyše na Štedrý deň – ste dokonca napísali, že môžete „tomu týždňovému cirkusu ukázať veľký prostredník”. Čo vám to napadlo?

Keďže som vtedy žil v Prahe, videl som, čo sa dialo v českom mediálnom priestore po smrti Václava Havla. Ja ho rešpektujem ako historickú osobnosť a symbol politických zmien, ku ktorým došlo v roku 1989. Prekážalo mi však jeho vyzdvihovanie ako filozofa na tróne. Som presvedčený, že to bola nenáležitá glorifikácia Václava Havla. V Česku nájdete aj iné prípady disidentov, ktorí pre svoje postoje trpeli, pričom z intelektuálneho hľadiska boli možno zaujímavejší ako Havel.

pred štyrmi rokmi ste dokonca postavili na rovnakú morálnu či intelektuálnu úroveň Fedora Gála a Vladimíra Mečiara. To myslíte vážne?

Ja vnímam postavy ako Fedor Gál len cez ich mediálne výstupy. Ten blog bol reakciou na to, že niektorí ľudia zo seba vyrábajú morálnu autoritu tým, že napríklad z Vladimíra Mečiara robia absolútneho démona. Je to trochu lacné: ja mám rád konštruktívnych ľudí, ktorí nevidia svet čierno-bielo.

spor medzi Fedorom Gálom a Vladimírom Mečiarom zo začiatku 90. rokov vyústil do vzniku HZDS, pričom Gál bol doslova vyštvaný zo Slovenska. Naozaj máte pocit, že sú na rovnakej morálnej a intelektuálnej úrovni?

Ja som reagoval len na to, čo hovoril Gál o Mečiarovi v neskorších rokoch.

z niektorých vašich blogov cítiť obdiv k marxizmu. Ak by ste ho mohli vrátiť do škôl, urobili by ste to?

Určite nie povinne. Ale myslím, že na vysokých školách by sa mohla vyučovať napríklad marxistická teória.

/Juraj Draxler (38)

Narodil sa v Martine. Vyštudoval komparatívnu politológiu na University of York vo Veľkej Británii a integrované sociálne vedy na Jacobs University v Nemecku. Od roku 2005 pôsobil ako výskumný pracovník Centre for European Policy Studies (CEPS) v Bruseli. V roku 2007 začal učiť na University of New York v Prahe. Od roku 2010 prednášal aj na Angloamerickej univerzite v Prahe. Vo vláde Roberta Fica bol najskôr štátnym tajomníkom ministerstva školstva. Po kauze CT v piešťanskej nemocnici, odstúpení Pavla Pašku a zvolení Petra Pelegriniho do funkcie predsedu parlamentu sa stal ministrom školstva. V minulosti pracoval aj ako novinár agentúry Reuters.

Rozhovor pôvodne vyšiel v tlačenom vydaní .týždňa 50/2014.


Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite