Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Slovensko si pripomína 20. výročie členstva v EÚ

.sita .slovensko

Pred 20 rokmi 1. mája 2004 sa Slovenská republika stala súčasťou Európskej únie.

Slovensko si pripomína 20. výročie členstva v EÚ SITA/Milan Illík Prezidentka Zuzana Čaputová počas odovzdávania ďakovných medailí pri príležitosti 20. výročia vstupu SR do EÚ a NATO osobnostiam, ktoré sa podieľali na prístupovom procese integrácie Slovenska.

spolu s ďalšími deviatimi štátmi sa pripojila k spoločenstvu, v ktorom od jeho vytvorenia vládne najdlhšie obdobie mieru v Európe. Slovensko sa stalo rovnocenným partnerom krajín, ktoré dnes spolu s ním tvoria najväčšiu obchodnú veľmoc na svete a zdieľajú spoločné hodnoty, akými sú sloboda, demokracia či solidarita.

Za 20 rokov sa výhody členstva v EÚ prejavili na celom Slovensku a pocítil ich každý. Medzi výhody členstva v EÚ patrí aj európsky jednotný trh, vďaka ktorému zaznamenala slovenská ekonomika rýchlejší rast, viac investícií, väčší export do zahraničia či väčší výber tovaru za lepšie ceny. Slováci môžu v EÚ pracovať bez povolenia, mladí ľudia študovať v zahraničí a aj telefonovať v iných členských krajinách za domáce ceny.

Európskymi prostriedkami Slovensko financuje prevažnú časť verejných investícií, napríklad na rozvoj dopravnej infraštruktúry, modernizáciu škôl, znižovanie nezamestnanosti či zlepšenie životného prostredia. Vstup do schengenského priestoru Slovákom umožnil voľný cezhraničný pohyb bez kontrol, rekordne stúpol aj počet turistov na Slovensku. Slováci vďaka vstupu do Únie majú viac slobody - môžu voľne cestovať, pracovať, študovať a podnikať v celej Európskej únii. Teda nie na trhu s piatimi, ale 500 miliónmi ľudí. Na prácu v Únii už nepotrebujú pracovné povolenie, v zamestnaní majú garantované rovnaké práva ako občania daného členského štátu. Navyše, vďaka Európskemu preukazu zdravotného poistenia majú napríklad počas dovolenky či študijného pobytu nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť.

Slovensko je súčasťou jednotného trhu, ktorý umožňuje bezproblémový export výrobkov. Ten od vstupu do EÚ vzrástol a v súčasnosti tvorí jeden z hlavných pilierov slovenskej ekonomiky, pričom približne 85 percent slovenského exportu ide práve na európske trhy. Vstup do EÚ Slovensku tiež pomohol pritiahnuť zahraničné investície. Takmer 90 percent priamych zahraničných investícii pochádza z krajín EÚ. Zahraničné firmy priniesli so sebou aj špičkové technológie, ktoré pomohli podstatne zvýšiť produktivitu práce. Pre ľudí jednotný trh prináša širšiu ponuku výrobkov s lepšou kvalitou a nižšou cenou.

Prevažná väčšina verejných investícií je na Slovensku realizovaných z prostriedkov Európskej únie. Európsky rozpočet prináša Slovensku veľa možností na investície do regiónov, významnú podporu pre poľnohospodárov a rozvoj vidieka, finančné prostriedky na vedu, inovácie, vzdelávanie či ochranu životného prostredia.

Okrem toho Slovensko patrí do eurozóny čo pomohlo zahraničnému obchodu a odstránilo to kurzové riziká. Vďaka uplatňovaniu európskej legislatívy sa zlepšila kvalita životného prostredia. Niekoľko desiatok tisíc slovenských vysokoškolákov využilo program Erasmus. Vďaka členstvu v EÚ sú lepšie chránené práva spotrebiteľov, ale aj občanov. Napríklad v krajinách, kde Slovensko nemá veľvyslanectvo, sa Slováci môžu obrátiť na ktorýkoľvek zastupiteľský úrad členského štátu EÚ. To, že sme súčasťou EÚ, Slovensku pomohlo získať bezvízový styk do absolútnej väčšiny krajín sveta vrátane USA a Kanady.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite