Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Eurokomisia má obavy, či sa na Slovensku nebude rozkrádať z Plánu obnovy — čo to znamená podľa Martina Mojžiša

.sita .martin Mojžiš .slovensko

V hre je, že Slovensko príde o 3,5 miliardy eur.

Eurokomisia má obavy, či sa na Slovensku nebude rozkrádať z Plánu obnovy — čo to znamená podľa Martina Mojžiša SITA/AP Photo/Virginia Mayo

európska komisia žiada od slovenskej vlády vysvetlenie, kde skončili prokurátori po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry a aká je záruka, že budú môcť pokračovať v riešení existujúcich prípadov až do právoplatného skončenia súdneho konania. Informuje o tom Denník N. Európska komisia zaslala 28. marca list vicepremiérovi zodpovednému za Plán obnovy Petrovi Kmecovi (Hlas-SD), v ktorom formulovala 15 okruhov podrobných otázok k téme zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry a ďalšieho osudu špeciálnych prokurátorov. Komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy a odolnosti SR. Za problém pokladá komisia aj ďalšiu časť vládnej novely Trestného zákona, ktorá sa podľa listu týka „skrátených trestov a premlčacích lehôt v prípade mnohých trestných činov, na ktoré sa vzťahuje smernica o ochrane finančných záujmov, a prípadov korupcie na vysokej úrovni podľa vnútroštátneho práva“. V hre je, že Slovensko príde o 3,5 miliardy eur z plánu obnovy, pripomína denník. Úrad vicepremiéra zatiaľ na list neodpovedal, lehotu má do 19. apríla.

.vysvetlenie Martina Mojžiša:

Ide o celkom normálnu a prirodzenú obavu našej vlády (tej európskej) z krokov našej vlády (tej slovenskej). A celkom normálny a prirodzený pokus dať slovenskej vláde a jej poskokom (napr. generálnemu prokurátorovi) poslednú možnosť neurobiť korupciu na najvyšších miestach úplne bezstrestnou. 

Je v podstate isté – vyplýva to z reakcií na predchádzajúce listy a z Ficových videí – že slovenská vláda berie varovania európskej vlády (eurokomisie) vážne, ale nemieni sa nimi riadiť. Ficova rétorika je a bude takáto: EÚ manipulovaná žalobabami z PS sa rozhodla nedať slovenským občanom peniaze, ktoré im patria. 

Pravdou je, samozrejme, presný opak. EÚ sa rozhodla zachrániť peniaze, ktoré patria slovenským občanom, pred korupčnou slovenskou vládou, ktorá si dôsledne chystá priestor na opulentné a beztrestné kradnutie týchto peňazí. Eurokomisia nás netrestá za výsledky volieb, eurokomisia nás chráni pred čoraz evidentnejšími následkami našej voľby. 

V tejto súvislosti nejde o prvý list Európskej komisie slovenskej vláde. Slovensko už poslalo do Bruselu tri odpovede, ktoré sú však podľa komisie nepostačujúce. Komisia žiada napríklad odpoveď na otázku, na ktoré oddelenia boli presunutí špeciálni prokurátori z rozpusteného Úradu špeciálnej prokuratúry. Pýta sa, „prečo prokurátori z Úradu špeciálnej prokuratúry neboli presunutí na oddelenia, ktoré sa zaoberajú trestnými činmi v oblasti ochrany finančných záujmov a závažnými trestnými činmi vo všeobecnosti“. Chce vedieť, či boli špeciálni prokurátori aj prepustení a zaujíma ju tiež, aký bol počet prípadov týkajúcich sa finančných záujmov Európskej únie. Brusel tiež žiada odpoveď na otázku, aká je záruka, že prokurátori z Úradu špeciálnej prokuratúry budú pokračovať v riešení svojich existujúcich prípadov až do skončenia súdneho konania. „Ak nie, prečo si špeciálni prokurátori nemôžu ponechať aj prípady, ktoré boli od 19. marca 2024 v prípravnom konaní?“ chce vedieť komisia.

Európska komisia v liste vysvetľuje, prečo peniaze z plánu obnovy spája so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry a nižšími trestami za korupciu. Slovensku pripomína, že v Pláne obnovy a odolnosti sa v tretej kapitole zaviazalo na kontrolu ochrany finančných záujmov Európskej únie. Jedným z konkrétnych bodov tohto záväzku je aj existencia špeciálnej prokuratúry ako špecializovaného orgánu zodpovedného za korupciu a rozsiahle podvody, ako aj za trestné činy poškodzujúce finančné záujmy Únie.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite