Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Hríb, Mojžiš: Kam patrí Slovensko?

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .názor

Udalosťami v Rusku, kde horda zločincov takmer dorazila do Moskvy, aby tam z úradov odstránila iných zločincov, bola znovu raz zodpovedaná kľúčová slovenská otázka. Tak prečo sa stále nevieme dohodnúť, kam patríme?

Štefan Hríb

otázka, či Slovensko patrí na Západ alebo na Východ, je trochu mätúca. Lebo ak si jasne nezadefinujeme, čo myslíme pod oboma pojmami, neprídeme k rozumnej odpovedi.

najskôr teda pár vyjasnení

Ak hovoríme v súvislosti so Slovenskom o Západe a Východe, nemyslíme tým dve duchovné tradície, z ktorých prvá zdôrazňuje rozum a čin a druhá dušu a mystiku. Tieto dve tradície sa geograficky naozaj nachádzajú na osi Západ – Východ, medzi nimi však nie je ani mocenská, ani geopolitická rivalita. Obe tieto duchovné tradície sa, naopak, pri hľadaní pravdy dopĺňajú a navzájom inšpirujú. Priraďovať dnešné materialistické Rusko k duchovnej hĺbke východnej tradície je preto prvý omyl celej diskusie.

Druhým častým omylom je geografické delenie sveta na západ a východ. Austrália, Nový Zéland, Južná Kórea či Japonsko sú geograficky východ, no usporiadaním svojich spoločností Západ. Vyvodzovať z geografickej polohy Slovenska jeho blízkosť k Východu je preto druhý omyl našej diskusie.

Tretím najčastejším omylom je, naopak, automatické priradenie Slovenska k Západu na základe toho, akými výrobkami, technológiami a spotrebnou kultúrou disponujeme a žijeme.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite