Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Hríb, Mojžiš: Môžeme ešte zachrániť demokraciu?

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .názory

Čím bližšie sú voľby, tým viac ľudí prepadá beznádeji a už aj istej ľahostajnosti. Skepsa je, samozrejme, oprávnená, výkon demokratických strán je žalostný – ale všeličo dôležité sa ešte dá zachrániť.

Štefan Hríb

najskôr si povedzme, čo sa už zachrániť nedá. Nedá sa počítať s tým, že voľby vyhrá dospelé zoskupenie demokratických strán. Jednak už nie je možné prevážiť súčasne Smer aj Hlas, najmä ale Slovensko už dlhšie nedisponuje dospelým zoskupením demokratických strán. Za najlepší výsledok volieb je tak možné považovať už len takú vládu, v ktorej nebudú Smer a fašisti. Je to veľmi málo, no vzhľadom na realitu doma a aj realitu sveta tesne za našimi hranicami by to vlastne bolo aj celkom dosť.

je katastrofa neodvratná?

Napriek sústavnej snahe predstaviteľov rôznych častí politického spektra presvedčiť nás o opaku, rozhodujúca deliaca čiara v dnešnej spoločnosti nevedie medzi konzervatívnym a liberálnym pohľadom na svet. Skutočná deliaca čiara leží niekde celkom inde – medzi temnou a svetlejšou časťou spoločnosti. Temnú stranu reprezentujú už viac ako tridsať rokov HZDS, Smer, SNS, komunisti a fašisti. Svetlejšiu stranu ostatné relevantné politické strany.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite