Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Hríb, Mojžiš: Znovu falšovaný mier

.štefan Hríb .martin Mojžiš .názory .názor

Chceme mier na Ukrajine? Tak rokujme, neposielajme zbrane, hľadajme mnohobodové plány, podpisujme petície. Znie to fajn, však? Ale je to cesta ku koncu agresívnej Putinovej vojny? Je to cesta k spravodlivému mieru?

Štefan Hríb

mier je zradné slovo. Ak je niekde vojna, nie je nič ľahšie než hovoriť o potrebe mieru. Znie to zodpovedne a odpovedá to na hlbokú ľudskú potrebu po pokoji a stabilite. Lenže súčasne platí, že tento svet je nebezpečné miesto, v ktorom sa dejú konflikty nielen medzi ľuďmi, ale aj medzi národmi, štátmi a celými ich blokmi. V takomto svete je niekedy nevyhnutné bojovať. Napríklad keď vás niekto napadne s cieľom ukradnúť vám územie alebo slobodu. Vtedy idete do vojny. Nie preto, že by ste boli proti mieru. Naopak, idete do vojny, aby ste zastavili agresora a – obnovili mier. Pretože ak si vás agresor podrobí, nenastane mier, ale otroctvo, čo je pokračovanie vojny inými prostriedkami. 

Čo z toho platí pre dnešný konflikt na Ukrajine? Kto je tu za mier a kto za vojnu?

holubice režimu

V tábore komunizmu boli mierové iniciatívy povinné. Existovali cyklistické Preteky mieru, stavali sa Mierové námestia, štátom podporované združenie kolaborantov z radov katolíckej cirkvi dostalo názov Mier na zemi (Pacem in terris), za mier sa pracovalo, športovalo a aj povinne manifestovalo. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite