Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Marína Gálisová: Pápež, ktorý rozčuľuje. Chvála Bohu

.marína Gálisová .názory

Počas tejto pápežskej návštevy, ale vlastne už aj pred ňou, prežíva Slovensko zvláštny vzťah k Františkovi.

Marína Gálisová

veriaci katolíci – počítam sa k nim – ho považujú za zástupcu Ježiša Krista na tejto zemi. Časť z nich však – a k tej sa nepočítam – jedným dychom dodáva, že je to zástupca akýsi podivný, príliš liberálny, prípadne prihodia aj zopár hoaxov o tom, ktorým elitám „slúži“, kto ho „platí“ a koho vôľu „plní“. Podľa týchto ľudí vlastne ani neplní vôľu božiu, takže napokon ani zástupcom Krista nie je.

Silne mi takéto hodnotenia trhajú uši a srdce. Nie preto, že by som s Františkom vo všetkom súhlasila. Napríklad jeho ekonomické názory mi pripadajú príliš neekonomické, aj keď chápem, že kritikou kapitalizmu v skutočnosti nebrojí proti slobode, ale proti konkrétnym situáciám, keď sa kapitalizmus stáva zámienkou pre – neraz štátom v pozadí režírované – eliminovanie slobody a dôstojnosti jednotlivca. Ale jedna vec je s pápežom nesúhlasiť, druhá vec je opletať jeho osobu ohováraním, hoaxami, zjavnými nepravdami. A toto takíto ľudia neraz robia: veriaci i neveriaci, katolíci i nekatolíci. Vyrábajú z pápeža to, čím nie je, a dokonca si trúfnu vyhlasovať ho za predstaviteľa zla.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite