Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Štefan Hríb: Eugen Korda a násilie?

.štefan Hríb .názory

Poznáme sa od roku 1991. Vieme o sebe veľa, vrátane veľkých zlyhaní. Ale v atmosfére, kde je Jeňo za prototyp necitlivého odľuda, musím o ňom napísať trochu viac.

Štefan Hríb

kampaň Me Too má dobrý cieľ a už aj dobré výsledky. Násilie je odporné a všetko, čo sa mu snaží predísť, je užitočné. Len dajme pozor na férovosť a mieru.

Jeňo Korda má všelijaké chyby. Jednou z nich sú nevhodné vtipy a poznámky. Väčšinou sú svojou nevhodnosťou zábavné, ale občas to naozaj preženie. Všetci v našej redakcii to poznáme. A vôbec nejde len o mužsko-ženské záležitosti. Ide aj o spôsob, akým Jeňo vyjadruje spokojnosť aj nespokojnosť s ľuďmi, ktorých má na starosti. Nezvyknutých podriadených vie napríklad kritikou s ľahkosťou rozplakať.

Rovnako je to s jeho poznámkami voči ženám. Väčšinou sú milé, ale občas úplne cez čiaru. On tým vždy vyjadruje náklonnosť a svojskú poklonu, ale to chápu len ženy, ktoré ho poznajú. Zvonku to občas vyzerá dosť hrubo. A aj to hrubé je.

„Keď čítam, ako teraz Jeňa kdekto súdi, príde mi to nefér.“

Raz mi Jeňo porozprával, ako vyrastal. Otca mu komunisti neprávom zavreli, keď bol ešte úplne malý. A keďže mama musela pracovať, on vyrastal na dedine u babky. Sám. Keď otca po rokoch prepustili, a on ho išiel vítať, zažil niečo hrozné. Otca nespoznal, a ešte sa za neho pred dedinou hanbil, pretože otec bol z väzby úplne vychudnutý a málo mužný a to bola pred kamošmi diskvalifikácia. Cestu k sebe si našli až na konci, keď otec zomieral a Jeňo sa o neho staral.

Ale aj v dospelosti Jeňa formovala skúsenosť hrubosti a odmietania. Za komunizmu ho odmietali pre antikomunistickú rodinu, za Mečiara a neskôr Fica pre názory. Zažil nenávisť, rozbité auto, viaceré prepustenia a najmä opakovanú lož a hrubosť na vlastnú adresu.

To všetko je v Jeňovi vryté. Jeho svet je miesto, ktoré je hrubé nielen všeobecne, ale často aj voči nemu osobne. Jeho reakciou je tvrdošijné trvanie na svojom. A áno, často je to hrubé trvanie na svojom.

Občas to Jeňovi vravím a vyčítam, ale väčšinou naozaj nie. Lebo ho poznám aj inak. Lebo tým, že neuhýba, že nikdy nemal problém vzdať sa výhod, kariéry či zdrojov pre správnu vec, je pre mňa práve Eugen Korda – aj s jeho slovníkom a občas hrubými spôsobmi – citlivý a vzácny človek. Koľko je tu takých, čo od roku 1989 podobne obstáli?

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.štefan Hríb .názory
.diskusia
.neprehliadnite