Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

#metoo

.elena Akácsová .názory

Premýšľajme všetci nad tým, či to, čo robíme, je príjemné tomu, ku komu to naše konanie smeruje. Nemusí ísť len o znásilnenie či nevyžiadané flirtovanie.

Elena Akácsová

mala som ledva pätnásť, keď som sa prvýkrát stala obeťou sexuálneho obťažovania. Teda, ak nepočítam jedného úchyla v bráne, jedného v parku a asi troch v električke číslo 5, ktorých vzrušuje viac ten strach a zhrozená reakcia na ich návrhy, dotyky a odhaľovanie ako samotný sex. Boli to nechutné a nepríjemné zážitky, nezľahčujem ich, ale dnes chcem písať o iných, ktoré nedokážem na rozdiel od tých úchylov len tak ľahko hodiť za hlavu. 

Trávili sme víkend na chate u kamarátky a jej otec neustále vyhľadával príležitosti, ako so mnou ostať osamote. Volal ma do kôlne, kde niečo majstroval, dones mi Elenka, hento a toto, a ja, slušne vychované dieťa na návšteve, som poslúchla. Lenže on začal viesť čudné slizké reči, snažil sa ma slintavo bozkávať, obtieral sa o moje prsia aj zadok. Podarilo sa mi nejako sa mu vyvliecť, ale bola som úplne vydesená, stále som sa potom držala tesne pri kamarátke, aby som ani na chvíľu nebola sama. Aj tak sa mu podarilo ešte zopárkrát sa o mňa obtrieť. Keď som konečne nabrala odvahu a zverila sa s tým kamarátke, drsne ma vysmiala. „Ale prosím ťa, čo si to vymýšľaš, čo si to o sebe myslíš? Môj macko-ocko je zlatúšik, on by nič také neurobil!“ To ma zranilo asi ešte viac, hoci dnes chápem, že mi neverila, deti dlho vnímajú rodičov ako asexuálne bytosti, a toto bol naozaj zlatý ocko, ktorý robil všetko, čo svojim dvom dcéram na očiach uvidel. Neskôr bol aj starostlivý dedko a vzorne doopatroval chorú manželku. 

„Nielen muži, ale aj my ženy budeme viac premýšľať nad tým, či to, čo robíme, je príjemné tomu, ku komu to konanie smeruje.“

Mala som možno dvadsať, keď ma sexuálne obťažoval manžel mojej kamarátky. Bol to muž vo vysokej funkcii, ktorý nami, priateľmi svojej ženy, tak trochu pohŕdal, no ale vynahradil si to. Už tie jeho vlhké bozky na privítanie boli ďaleko za hranicou formálnosti, brrrr. A párkrát, keď sme sa spolu zrazu ocitli sami, okamžite sa na mňa sápal a obchytkával ma. Jeho žene som to však nepovedala, bála som sa, že mi ani ona neuverí. Tak som sa zase len snažila neocitnúť sa za žiadnych okolností s jej mužom sama. Niekedy to boli až komické situácie. Keď som sa s tým raz zverila spoločnej kamarátke, vedela presne, o čom hovorím, ju vraj obťažoval v taxíku a keď odmietla jeho návrhy na sex, nadal jej do kuriev. 

Nikdy som nikomu, okrem tých dvoch kamarátok, o týchto zážitkoch nehovorila.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite