Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Farmári pôjdu za Matečnou len na piatich traktoroch. Ostatné vozidlá polícia nepustila.

Jazvečík v rožku

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo

Už je to tu, otvárajú sa kúpaliská, je tu letná sezóna. Prechádzame sa pomedzi tie všetky langoše, vyprážané hranolčeky, zmrzliny a grilované morské šťuky, až kým nenarazíme na rad, v ktorom nervózne stoja vyhladovaní tínedžeri. Predávajú tam hotdog.

Jazvečík v rožku MAGONE/ALAMY/PROFIMEDIA Dokonalý párok má pri zahryznutí počuteľne prasknúť a vyliať všetky šťavy. Práve vďaka tomu máme na svete párok v rožku. Ako ochranu pred fľakmi.

kto by si to nepamätal: vystresovaná telnatá teta v dederónovej zástere či fúzatý ujo v dierkovanom tielku a pred nimi čudné hroty s ponapichovanými rožkami. Opodiaľ obrovské dávkovače na kečup a horčicu, ešte ďalej horúca voda v hrnci a v ňom čvachtajúce sa párky. Čakajú v tom horúcom kúpeli na svoj údel – stať sa jednou z najhorúcejších streetfoodových jedál modernej doby. Kde sa vzal ten nápad, pchať párok do rožku a volať ho tak čudne? Nuž, na to existuje neuveriteľné množstvo zaručene pravdivých historiek a jedna lepšia ako druhá. 

Samozrejme, pomenovanie párka v rožku si uzurpujú v prvom rade Američania. Treba im ho nechať, pretože spojenie hotdog sa naozaj začína spomínať až v deväťdesiatych rokoch devätnásteho storočia, a to celkom presne na internátoch univerzity Yale. Prezývka vraj vznikla preto, že nemeckí migranti v areáli študentských domovov predávali grilované párky z pojazdných vozov, ktoré nápadne pripomínali tie, čo mávali v tých časoch šarhovia. Pri tejto podobnosti teda netrvalo dlho a po Yale začali kolovať vtipy o tom, že tie páročky chutia tak božsky preto, lebo do nich Nemci melú psie mäso. Konkrétne mäso z tých čudných psov, ktoré so sebou do Ameriky dotiahli a potulujú sa im okolo vozov. Boli to jazvečíky a náramne sa tvarom na tie párky podobali. Pri šírení tejto zlomyseľnej klebety pomáhali aj samotní nemeckí predajcovia, pretože svoj produkt naozaj predávali pod názvom Dachshund – čiže jazvečík.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite