Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Českí poslanci vydali Andreja Babiša a Jaroslava Faltýnka na trestné stíhanie v kauza Čapí hnízdo.

Človek atypický

.elena Akácsová .lifestyle .zásah

Často ku mne prichádzajú témy vo dvojici. 

Človek atypický Greg Gayne/Netflix

robím rozhovor s autorom knihy o Bratislavskom krematóriu Matúšom Dullom, listujem si tou krásne monumentálnou knižkou a vzápätí dostanem knihu Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria od Caitlin Doughty, a je to presne taká absurdná kniha, ako znie jej názov. 

Alebo dopozerám druhú sériu seriálu o britskej kráľovnej Crown, kde je jednou z hlavných zápletiek jej manželská kríza s Filipom, vojvodom z Edinburgu, a na druhý deň dávajú v televízii o Filipovi dokument. Nemyslím si, že je to nejaká ezoterická vesmírna zákonitosť, skôr to vychádza z toho, že ak sa nejakou témou hlbšie zaoberáme, sme na ňu jednoducho vnímavejší. 

„Typický rodinný komediálny seriál s atypickým dieťaťom. Teda pardon, s dieťaťom atypickým.“

Teraz je pre mňa tou témou autizmus. Len čo som dočítala knižku Autismus & Chardonnay (písala som o nej v čísle 48/2017), tak sa ku mne dostal netflixácky seriál Atypical. Je o 18-ročnom chlapcovi s autizmom (nie autistickom chlapcovi, lebo, ako som sa dozvedela v seriáli od jednej precitlivenejšej matky, najprv je človek až potom je jeho diagnóza). Keby som predtým nečítala tú úžasnú knižku, ktorá sa na autizmus pozerá bez sentimentu a napriek tomu s veľkým pochopením, možno by som sa do jeho pozerania ani nepustila. Podozrievala by som tvorcov, že sa chcú zviezť na vlne popularity rôznych vysokofunkčných sociopatov, ako sú Sherlock alebo Sheldon v Big Bang Theory.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite