Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Človek atypický

.elena Akácsová .lifestyle .zásah

Často ku mne prichádzajú témy vo dvojici. 

Človek atypický Greg Gayne/Netflix

robím rozhovor s autorom knihy o Bratislavskom krematóriu Matúšom Dullom, listujem si tou krásne monumentálnou knižkou a vzápätí dostanem knihu Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria od Caitlin Doughty, a je to presne taká absurdná kniha, ako znie jej názov. 

Alebo dopozerám druhú sériu seriálu o britskej kráľovnej Crown, kde je jednou z hlavných zápletiek jej manželská kríza s Filipom, vojvodom z Edinburgu, a na druhý deň dávajú v televízii o Filipovi dokument. Nemyslím si, že je to nejaká ezoterická vesmírna zákonitosť, skôr to vychádza z toho, že ak sa nejakou témou hlbšie zaoberáme, sme na ňu jednoducho vnímavejší. 

„Typický rodinný komediálny seriál s atypickým dieťaťom. Teda pardon, s dieťaťom atypickým.“

Teraz je pre mňa tou témou autizmus. Len čo som dočítala knižku Autismus & Chardonnay (písala som o nej v čísle 48/2017), tak sa ku mne dostal netflixácky seriál Atypical. Je o 18-ročnom chlapcovi s autizmom (nie autistickom chlapcovi, lebo, ako som sa dozvedela v seriáli od jednej precitlivenejšej matky, najprv je človek až potom je jeho diagnóza). Keby som predtým nečítala tú úžasnú knižku, ktorá sa na autizmus pozerá bez sentimentu a napriek tomu s veľkým pochopením, možno by som sa do jeho pozerania ani nepustila. Podozrievala by som tvorcov, že sa chcú zviezť na vlne popularity rôznych vysokofunkčných sociopatov, ako sú Sherlock alebo Sheldon v Big Bang Theory.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite