Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Vavrín: Skromné korenie so slávnou minulosťou

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo

Nenápadný spolupútnik klasických korenín. Nevzhľadný a na tanieri vyslovene otravný spoločník, keď jeho tvrdé lístky musíme vyťahovať z lyžíc so železnou pravidelnosťou, pokiaľ ich šikovná gazdiná predtým nevopchala do gázového vrecka.

Vavrín: Skromné korenie so slávnou minulosťou BRENT HOFACKER/ALAMY/PROFIMEDIA Bobkový list nájdeme takmer v každom jedle. Tento nenápadný snaživec chute pekne zaokrúhli a zjednotí.

dávame ho do jedál často úplne automaticky, bez toho, aby sme vedeli, čo tam vlastne hľadá. Niektorí ľudia majú dokonca podozrenie, že ide o čudný vtip nejakého starovekého kuchára, ktorý si z druhých vystrelil tým, že ich naučil do jedál dávať úplnú zbytočnosť: list z kríka, čo rástol všade naokolo. Dodnes sa isto-iste niekde v gréckom záhrobí na nás zabáva. Kto však varí častejšie, vie, že to s tým bobkáčom nie je také jednoduché. Určite sa mu už neraz stalo, že ho do kapustnice či šošovice zabudol pridať a zrazu – chutila úplne inak. Akosi plocho, nevýrazne. Chýbal presne ten jemný drevnatý závan s ľahkým kyselkavým koncom, ktorý tam vždy dodá list vavrínu pravého – lebo presne tak sa bobkový list oficiálne volá.

Kedysi ho nosili na hlave víťazi náročných bitiek či športových zápolení, vládcovia a umelci požehnaní bohom poézie a hudby Apolónom. Dnes by si bobkový list možno sám zaslúžil poriadny vavrínový veniec za to, ako neúnavne slúži v kulinárskom športe a pravidelne v ňom vyhráva bez toho, aby na seba strhával priveľa pozornosti. Pričom pri jeho bujarej minulosti je o čom rozprávať.

Pôvodne vraj pochádza z Blízkeho východu, celá oblasť okolo Stredozemného mora bola vraj obsypaná jeho kríkmi, takže niet sa čo čudovať, že tento zvláštny vždyzelený list tu hrá kľúčovú úlohu. Najviac ho kladú na piedestál Gréci a Rimania. Je to pochopiteľné. Vavrín hrá jednu z kľúčových úloh v gréckej mytológii.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite