človek vysloví to zázračné slovíčko a hneď všetci začnú prikyvovať hlavami – jasné, čaj na chudnutie. To je všetko, čo si od ľudí chudák pu-er na svoju adresu vypočuje. A pritom ide o taký výnimočný čaj, pri ktorom zopár štúdií o jeho účinkoch na znižovanie cholesterolu a lepšom spracovaní tukov je to posledné, na čo by sme mali myslieť. Ale tak už to býva. Tisícročná tradícia, tvrdá práca a umenie celých generácií divokých kmeňov pri rieke Mekong je svetu ukradnutá, pokiaľ môže chudnúť bez pohnutia zadkom. Pri čaji pu-er je to také rúhanie ako keby sme o archívnom francúzskom víne nehovorili o chuti, pôžitku, tradícii a európskej civilizácii, ale striktne len o priaznivých účinkoch jedného pohára denne na naše srdce a aj tak k nemu pristupovali. Prežral som sa slaniny? Šatonefdipap! Šup ho tam.
„Umenie celých generácií divokých kmeňov pri rieke Mekong je svetu ukradnutá, pokiaľ môže chudnúť bez pohnutia zadkom.“
Prirovnanie s archívnym vínom vôbec nie je pri tomto čaji prehnané, nebojte sa, autor nie je žiadny čajový maniak, antikávičkár či víkendový Tibeťan. Pu-er je totiž naozaj vzácnosť, svojím spôsobom šperk medzi čajmi a v čistej, tradičnej podobe archívna záležitosť. Nielen že pri ňom ide o jednu z najstarších metód spracovania čaju, ale samotný pravý tradičný pu-er, takzvaný šeng pu-er sa necháva prirodzene fermentovať a zrieť niekoľko rokov, niekedy to trvá až dekády, kým dosiahne požadovanú úroveň. Pu-ery staré hoci aj päťdesiat rokov sú dobre uchovávaná rarita, ktorú si čínski čajíčkari nechávajú na výnimočné chvíle len pre tých najbližších a skutočných čajových gurmánov.
Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.